Szkło hartowane we wnętrzach

0
1965

Współczesna estetyka wnętrz lubi nieoczywiste rozwiązania. Szkło hartowane to materiał wykończeniowy, które chętnie stosowany jest np. jako ścianki działowe w mieszkaniach lub aplikacje nowoczesnych mebli. Co warto o nim wiedzieć i jakie ma zastosowanie w architekturze wnętrz?

Co to jest szkło hartowane?

Szkło hartowane to szkło, które zostało poddane procesowi wzmocnienia. Dzięki temu jest znacznie twardsze, odporne na wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne. W porównaniu do zwykłego szkła float to nawet 6-krotnie wyższa odporność. Proces hartowania polega na nagrzaniu tafli do bardzo wysokiej temperatury (ok. 660°C) i następnie gwałtownym wystudzeniu za pomocą sprężonego powietrza. Dzięki temu na powierzchni powstają naprężenia, przez co zmienia się jego struktura. Wszystko to znacznie podnosi wytrzymałość tego materiału.

To szkło można zamówić na wymiar w niemal dowolnym kształcie i rozmiarze, także z otworami. Trzeba tylko pamiętać, że obróbkę taką jak docinanie, szlifowanie czy wiercenie otworów trzeba wykonać przed hartowaniem. W przeciwnym razie w trakcie tych prac szkło rozbije się. Szkło hartowane jest także szkłem bezpiecznym, ponieważ po stłuczeniu rozpada się na wiele drobnych kawałków o tępych krawędziach, co zmniejsza ryzyko skaleczenia.

Jakie ma zastosowanie?

Szkło hartowane ma szerokie zastosowanie w budownictwie, architekturze i wystroju wnętrz. W zasadzie otacza nas w całej przestrzeni miejskiej, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Stosuje się je np. w miejscach podwyższonego ryzyka, gdzie obowiązują podwyższone standardy bezpieczeństwa. Jest także chętnie wykorzystywane do wykańczanie wnętrz. Można z jego pomocą tworzyć ścianki działowe w mieszkaniach i biurach, okładziny ścienne (np. nad blatem w kuchni), przeszklenia w stolarce drzwiowej, blaty stołów, szklane półki, balustrady oraz szklane podłogi. Producenci urządzeń sanitarnych wykorzystują je także do produkcji ścianek kabin prysznicowych.

Jak wykorzystać szkło hartowane we wnętrzach?

Zamawiając szkło hartowane na wymiar każdy z nas może samodzielnie zaplanować jego wykorzystanie w mieszkaniu czy domu. Jest możliwe dzięki firmom jak szklonawymiar.pl. Firma oferuje szkło hartowane lakierowane na niezwykle modne kolory – biały i czarny. Tafle można zamówić w wielu rozmiarach oraz kształtach. Lakierowania sprawia, że szkło jest gotowe do montażu także w miejscach wymagających prywatności, jak ścinka działowa sypialni w kawalerce czy jako przeszklenie w drzwiach do łazienki.  Oferowane szkło hartowane posiada oznaczenie CE, co oznacza zgodność z europejskimi normami jakości. Poprzez wspomnianą stronę każdy może zamówić sobie dowolny rozmiar, do tego np. wywiercenie otworów w pożądanych miejscach. Jeśli planujesz zastosowania go w pomieszczeniach, gdzie przebywają dzieci, będzie to dobry wybór. Szkło hartowane uznane jest na całym świecie za najbezpieczniejszy rodzaj szyby.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ