Wybór anteny satelitarnej powinien być dobrze przemyślany. W końcu jest to coś, co montujemy na stałe i na wiele, wiele lat. Może się okazać, że po dłuższym czasie zainstalowany zestaw będzie niewystarczający na nasze potrzeby. A te wraz z rozwojem produktów i technologii ciągle się zmieniają. Dlatego tak ważne jest kupno talerza satelitarnego i pozostałych akcesoriów z myślą o przyszłości. Często zestaw satelitarny, który kupimy, może się okazać wystarczający nawet za kilka lat, lecz co jeśli nie? Ponowny montaż może być frustrujący, dlatego lepiej zastanowić się przede wszystkim nad odpowiednim rozmiarem i materiałem talerza satelitarnego no i oczywiście nad porządnym uchwytem do anteny satelitarnej.
Co daje większy talerz satelitarny?
Rozmiar jest podstawowym parametrem talerza satelitarnego. Większy oznacza po prostu mocniejszy sygnał. Czy w takim razie duża średnica oznacza lepszą antenę? Niekoniecznie! Wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości montażu. Standardem są talerze satelitarne w rozmiarze 80 cm. Moc uzyskiwanego sygnału jest w ich przypadku wystarczająca, a montaż nie stanowi dużego problemu. W końcu im większy rozmiar, tym większa waga. W tym wypadku wystarczy nam zwykły uchwyt do anteny satelitarnej dobrej jakości. Taki talerz satelitarny sprawdzi się przy niepogodzie i poradzi sobie z odbiorem kanałów o wysokiej rozdzielczości.
Jaki talerz satelitarny do HD?
Obecnie telewizja HD jest już standardem. Stąd najpopularniejszą średnicą talerza satelitarnego jest 80 cm. Jest to rozmiar, który w zupełności wystarcza do odbioru telewizji wysokiej rozdzielczości. Dodatkowo taki talerz satelitarny nie potrzebuje specjalistycznych uchwytów, ponieważ nie jest tak ciężki, jak większe. Jeśli jednak mamy ambicję na obraz 4K lub też drogę między satelitą a naszą anteną satelitarną zasłaniają drzewa, to warto pomyśleć o czymś większym.
Talerz satelitarny 80 czy 120 cm?
O ile talerz satelitarny 80 cm może nie wystarczać w przypadku odbioru telewizji 4K lub przy bardzo złych warunkach pogodowych i przeszkodach, to wcale nie musimy od razu kupować czaszy 120 cm. Będzie ona ciężka i o wiele trudniejsza w montażu. Świetnym wyjściem jest kupno talerza satelitarnego w rozmiarze 100 lub chociaż 90 cm. Może to znacznie polepszyć odbiór sygnału i pozwolić nam na przekroczenie progu pozwalającego na komfortowe oglądanie telewizji 4K nawet podczas deszczu.
Talerz satelitarny stalowy czy aluminiowy? A może z tworzywa sztucznego?
Nad tym punktem nie ma co się wiele zastanawiać. Talerz satelitarny wykonany z aluminium będzie lżejszy o odporniejszy na rdzę. Dopłata nie jest duża, a trwałość docenimy po kilku latach. Jeszcze lżejsze, ale już o wiele droższe są talerze z tworzywa sztucznego. Jest tylko jeden powód, dla którego warto rozważyć talerz wykonany ze stali. Jest to oczywiście wiatr. Cięższy talerz nie będzie tak podatny na podmuchy, co z całą pewnością wpłynie na stabilność sygnału. Jeśli więc mieszkamy w wietrznym regionie, to nawet duży talerz 100 cm lepiej będzie kupić ze stali. Nie zapomnijmy wtedy o solidnym uchwycie do anteny satelitarnej!
Uchwyt do anteny satelitarnej – podstawa stabilnego sygnału!
Antena satelitarna to oprócz talerza i konwertera także uchwyt. W końcu w jakiś sposób musimy całość zamontować. Bez względu na wybrany przez nas rozmiar, uchwyt do anteny satelitarnej musi być stabilny i dobrej jakości. Dzięki dobremu zamocowaniu mamy pewność, że podmuchy wiatru nie zrobią dużego wrażenia na naszym zestawie.