Taras, który przetrwa długie lata

0
1871
kompozyt deska

Chociaż koniec lata zbliża się wielkimi krokami, to wielu inwestorów właśnie teraz planuje organizację przydomowego tarasu. To bardzo dobry czas, bo na dworze jest jeszcze na tyle ciepło, by móc przeprowadzać tego rodzaju prace. Co więcej, dobrej jakości taras przetrwa nie tylko srogą zimę, będzie już gotowy na najbliższą wiosnę i lato, ale posłuży przecież przez kolejne lata.

Jeśli taras ma być niezadaszony, w pierwszej kolejności należy wybrać materiał, z którego powstanie. Priorytetem będzie nie tylko estetyka wyglądu przydomowej przestrzeni, ale również odporność na wszelkie niekorzystne warunki, w tym silne promienie słońca latem, opady deszczu, śnieg czy mróz. Do wyboru mamy różne możliwości. Najczęściej taras wykłada się mrozoodpornymi płytkami ceramicznymi, chociaż popularny jest też naturalny kamień, wylewka epoksydowa, deski kompozytowe oraz naturalne drewno. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji inwestora. Wszystkie te materiały nadają się jako posadzka tarasu, każdy z nich wykazuje jednak inne właściwości.

Modne tarasy bez zadaszenia

Dzisiaj Polacy nie muszą już zwracać uwagi jedynie na funkcjonalność i aspekty praktyczne, podejmując decyzję o wyborze konkretnej posadzki na taras. Ten nadal musi być łatwy w utrzymaniu czystości oraz antypoślizgowy, natomiast wszystkie materiały nadają się w pełni na zewnątrz i przy odpowiedniej ochronie, przetrwają długie lata w pełnym słońcu i podczas silnej zimy. Wiele zależy jedynie od klimatu ogrodowej przestrzeni oraz stylu, zgodnie z którym chcemy stworzyć taras.

W nowoczesnej odsłonie sprawdzi się kamień, płytki oraz żywica. Klasyczne tarasy to raczej kompozyt. Deska tego rodzaju do złudzenia przypomina naturalne drewno, a jednak jest o wiele bardziej odporna i nie wymaga tak częstej konserwacji. Oczywiście miłośnicy naturalnego drewna, mogą takie deski wybierać na taras. Muszą jednak pamiętać o corocznej impregnacji i ochronie tarasu, ponieważ drewno może się wypaczać albo jego kolor stanie się bledszy.

Samodzielne układanie tarasu

Co ciekawe, przydomowy taras można bez problemu stworzyć samodzielnie. Z całą pewnością laik nie poradzi sobie z ułożeniem kostki, płytek czy naturalnego kamienia bądź posadzki epoksydowej, ale sprawnie pójdzie mu praca z ułożeniem tarasu zewnętrznego z wykorzystaniem deski kompozytowej. Wystarczy stabilny stelaż i kilka filmików instruktażowych, by poradzić sobie z tym zadaniem nawet w jeden dzień.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ