Poszukując idealnego kompresora, należy zastanowić się, jaką pojemność zbiornika ciśnieniowego powinniśmy wybrać. Koniec końców, sprężarka nie jest narzędziem, które kupujemy raz w miesiącu. Z pewnością każdy chciałby, aby służyła mu ona przez lata i sprawdziła się zarówno w lekkich, mało wymagających pracach, jak i tych cięższych i bardziej zaawansowanych. Nabycie mało pojemnego kompresora, uniemożliwi wykorzystanie go w wielu czynnościach. Jednocześnie kompresor zbyt duży jest droższy, mniej mobilny oraz bardziej skomplikowany w obsłudze i eksploatacji. Co więcej, nigdy nie będziemy mieli potrzeby wykorzystania pełni jego potencjału. Jeśli frustruje Cię ta właśnie kwestia, urządzenie, którego szukasz to najprawdopodobniej kompresor 100 l. I choć możesz wydawać się zaskoczony naszą pewnością, poniżej postaramy się uzasadnić nasze zdanie.
Zalety kompresora 100 l
Kompresor tej pojemności posiada wiele zalet i cech, świadczących o jego uniwersalności.
- Rozmiar zbiornika – w porównaniu do ogromnych zbiorników o objętości dwustu lub nawet pięciuset litrów może się wydawać, iż sto to niewiele. Nic bardziej mylnego! O ile nie planujesz zakładać specjalistycznego zakładu przemysłu ciężkiego, to stulitrowy kompresor zdecydowanie spełni Twoje oczekiwania.
- Mobilność – choć kompresor tego rzędu objętości nie należy do najlżejszych, to przemieszczenie go nie powinno stanowić problemu. Jest on stosunkowo mały i niemal każdy model jest zaopatrzony w kółka, ułatwiające operowanie taką sprężarką.
- Krótki czas inicjacji pracy – każdy olejowy kompresor potrzebuje nieco czasu na rozruch, zwłaszcza gdy temperatura w miejscu pracy jest niska. Sprężarkom o pojemności 50 l lub 100 l, osiągnięcie pełnej wydajności pracy zajmie zdecydowanie mniej czasu, niż kompresorom o objętości, np. 300 l.
- Kompatybilność – z pomocą stulitrowego kompresora będziemy w stanie wykonać niemal każdą czynność, wykorzystującą wszelkiego rodzaju urządzenia pneumatyczne.
- Mało skomplikowana obsługa – użytkowanie każdej olejowej sprężarki wymaga nieco wiedzy na temat niezbędnych zabiegów konserwacyjnych. W przypadku kompresora z pojemnikiem 100 l owe zabiegi nie są trudne, a odpowiednie części, jak np. filtry oleju, można kupić w korzystniej cenie. W przypadku bardziej specjalistycznego sprzętu, jak np. sprężarki 300 l lub 500 l, koszty poszczególnych komponentów są odpowiednio wyższe i mniej dostępne, a konserwacja bardziej skomplikowana.
Mamy nadzieję, iż rozumiesz już, w których obszarach kompresory 100 l są niezastąpione. Warto bliżej przyjrzeć się poszczególnym modelom i ich szczególnej specyfice. Niektóre sklepy, np. https://kompresory.org/pol_m_Sprezarki-tlokowe_Wielkosc-zbiornika_100l-161.html, umożliwiają wybór zasilania między jedno a trójfazowym, co jest istotne jeśli planujesz używać swojej sprężarki w specjalistycznych miejscach, np. w warsztacie.
Obsługa kompresora 100 l
Jak już było wspomniane, użytkowanie stulitrowego kompresora nie jest szczególnie trudne i każdy niedzielny majsterkowicz powinien sobie z tym poradzić. Jeśli chcemy, aby nasza sprężarka służyła nam przez lata, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu i wymianie filtrów oraz kontrolowaniu stanu separatora. Konieczne jest również uzupełnianie oleju, bez którego działania kompresora jest niemożliwe. Co więcej, po każdym użyciu należy osuszyć zbiornik sprężarki. Zgromadzona tam woda może być przyczyną pojawiającej się rdzy.
Sprężarka 100 l – dobry wybór
Jak widzisz, niekwestionowana uniwersalność kompresorów 100 l sprawia, iż jest to świetny wybór dla niepewnych konsumentów. Jest to profesjonalny sprzęt, który sprawdzi się świetnie w obliczu niemal każdej pracy. Jeśli zdecydowałeś się na zakup swojej jednostki, pamiętaj, aby zrobić to u sprawdzonego sprzedawcy.