Zestaw głośnikowy a kolumny – czy są tym samym?

0
3260

Każdy meloman znający się na sprzęcie grającym na pewno wie, czym jest zestaw głośnikowy, a czym kolumny. Jednak ci, którzy nie interesują się tą tematyką lub dopiero zaczynają swoją przygodę z dobrą muzyką, mogą mieć z tym problem. Czym jest zestaw głośnikowy, a czym kolumny? Czy są tym samym? A może to zupełnie coś innego?

Zestawem głośnikowym określamy zespół głośników, który został umieszczony w obudowie – nazywana jest również skrzynką. Obudowa ta ma zapewnić separację akustyczną pomiędzy tylną a przednią częścią membrany głośnika, a tym samym zapobiegać zwarciom akustycznym. Zestawy głośnikowe są także wyposażone w zwrotnice głośnikowe, których zadaniem jest rozdział pasma akustycznego na różne pasma częstotliwości dla konkretnych głośników w zestawie.

Najczęściej zestaw głośnikowy używany jest w systemach stereo lub w systemach wielokanałowych. Możemy podzielić je na:

  • pasywne – bez urządzeń wzmacniających
  • aktywne – ze wzmacniaczem elektroakustycznym w obudowie

Specjaliści wskazują, że zestaw głośnikowy często mylnie określany jest jako kolumna głośnikowa. Taka nazwa utarła się również wśród producentów sprzętu grającego oraz w handlu. Spotykamy się wtedy często z określeniami „kolumna dwudrożna” czy „kolumna trójdrożna”. Warto jednak wskazać, że pod pojęciem kolumny głośnikowej możemy spotkać się z dwoma znaczeniami:

  • ogólne znaczenie, które odnosi się do wszystkich typów urządzeń w obudowach, które odtwarzają dźwięk
  • większe i węższe urządzenia pojedyncze, które zamknięte są obudowach, przeznaczone do odtwarzania dźwięku

Także zestawem głośnikowym może być komplet składający się z tych samych albo różnych kolumn głośniowych. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że prawidłowo kolumną jest rodzaj zestawu głośnikowego, w którym znajduje się parę takich samych głośników ustawionych w linii we wspólnej obudowie.

Zatem wtedy, gdy chcemy zakupić zestaw głośnikowy, pamiętajmy o tym, że nie każdy z nich jest kolumną. Jeśli jednak będziemy posługiwali się też taką terminologią, na pewno kupimy to, czego poszukujemy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ