5 rzeczy, które warto wiedzieć o lampach do sypialni

0
1389
5 rzeczy, które warto wiedzieć o lampach do sypialni

Sypialnia to specyficzne miejsce, w którym dla własnego komfortu, warto zadbać o każdy szczegół. Obok najważniejszych zagadnień, takich jak wybór odpowiedniego łóżka czy kolorów wykończenia, dobrze jest pamiętać o istotnej roli oświetlenia. To właśnie ono wpływa bowiem na charakter i styl wnętrza, sprawiając, że zyskuje niepowtarzalnego klimatu. Poznaj kilka kwestii, o których warto wiedzieć, wybierając lampy do swojej sypialni.

Odpowiednia moc lamp

Oświetlenie w sypialni powinno mieć odpowiednią moc. Nie za dużą, nie za małą. Nie powinno oślepiać, ale też nie może być zbytnio przytłumione, gdyż będzie to niepraktycznie – szczególnie gdy sypialnia jest pomieszczeniem dużym i ciemnym. To pokój o konkretnym przeznaczeniu – ma być miejscem relaksu i odpoczynku – dlatego też oświetlenie https://www.bricomarche.pl/oswietlenie/oswietlenie-wewnetrzne/lampy-podlogowe powinno pomagać w spełnianiu tychże funkcji, subtelnie podkreślając klimat wnętrza.

Ilość ma znaczenie

Zbyt mała ilość światła może sprawić, że sypialnia nie tylko będzie niepraktyczna, ale też nie uzyskamy wizualnego efektu „wow”. Lampy z powodzeniem posłużyć mogą jako dodatki zdobiące przestrzeń. Te postawione przy łóżku efektownie dopełnią przestrzeń, natomiast dzięki niedużym kinkietom można z powodzeniem ozdobić gładkie ściany.

W sypialni dobrze jest pomyśleć o większej ilości źródeł światła. Pominięcie lampek nocnych przy łóżku może skutkować tym, że będziemy zmuszeni korzystać z oświetlenia głównego, tym samym przeszkadzając współtowarzyszowi podczas wieczornej lektury.

Nadmiar może szkodzić

Powszechnie wiadomo, że co za dużo, to nie zdrowo. Nie inaczej jest w przypadku zbyt dużej ilości lamp, ledów, czy innych punktów świetlnych w sypialni. Ze względu na swój charakter powinno być to miejsce intymne i zapewniające spokój, co niestety uniemożliwia zbyt skąpe rozlokowanie świateł. Nierównomierne oświetlenie pomieszczenia jest nie tylko niefunkcjonalne w normalnym użytkowaniu, ale także pozbawia przestrzeń możliwości stworzenia klimatu.

Idealnie oświetlona sypialnia to niekoniecznie centralne źródło światła, a raczej regularnie umiejscowione na ścianach punkty, wspierane przez lampy podłogowe lub oświetlenie bezpośrednio nad łóżkiem. Nie może razić ani zbytnio pobudzać, za to powinno służyć wyciszeniu. Zbyt duża ilość światła w sypialni lub nieumiejętne lamp sprawi, że przestrzeń straci klimatyczny charakter.

Barwa światła

Temperatura barwy ma ogromne znaczenie dla komfortu naszych oczu. Decyduje również o tym, w jaki sposób widzimy poszczególne przedmioty. Nieprawidłowo dopasowana może powodować zbędne pobudzenie, co w przypadku sypialni nie jest zabiegiem wskazanym.  O ile w pokojach dziennych można dowolnie manipulować dostępnymi propozycjami, to w pomieszczeniu służącym odpoczynkowi powinny być one delikatne i nienadwyrężające wzroku. Zbyt intensywna barwa światła może powodować problemy z zaśnięciem, co z kolei uniemożliwiać może późniejszą regenerację.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ