Zagęszczarka (skoczek) – sprawdź, co powinieneś wiedzieć przed zakupem

0
5922
Zagęszczarka (skoczek)

Zagęszczarka (skoczek) to kompaktowy ubijak do ziemi, którego zadaniem sprawne zwiększanie gęstości podłoża poprzez wibrowanie metalowej płyty roboczej wprawianej w ruch za pomocą układu wibracyjnego napędzanego silnikiem spalinowym bądź elektrycznym. Profesjonalna zagęszczarka (skoczek) sprawdzi się do zagęszczania każdego rodzaju gruntu i znajdzie zastosowanie w szeroko rozumianym brukarstwie, drogownictwie oraz budownictwie kubaturowym.

Szerokie zastosowanie zagęszczarek stopowych

Zagęszczarka (skoczek) może być wykorzystywana m.in. do ubijania podłoża pod układaną na nim kostkę, płytki czy cegły. W drogownictwie zagęszczarki stopowe pozwalają na sprawne ubijanie asfaltu lub innych podłoży w trudno dostępnych miejscach – m.in. przy krawężnikach czy w wykopach fundamentowych. Z funkcjonalności zagęszczarek powszechnie korzysta się również w budownictwie kubaturowym przy robotach kanalizacyjnych oraz w trakcie pozostałych prac związanych z utwardzaniem gruntu pod różnego rodzaju wylewki czy fundamenty.

Jak widać, zagęszczarka (skoczek) to uniwersalny, powszechny i niezwykle funkcjonalny sprzęt w stosowany całym sektorze budowlanym.  Sprawdź, w jaki sposób prawidłowo wybrać ubijak, aby zagwarantował efektywną i wydajną pracę.

Sprawdź te parametry zagęszczarek (skoczków) przed zakupem

Rynkowa oferta zagęszczarek stopowych jest dość szeroka i zróżnicowana, przez co dobór konkretnego modelu zagęszczarki może sprawić nieco problemu mniej rozeznanym osobom. Wśród kluczowych parametrów i cech zagęszczarek (skoczków), na które należy zwrócić uwagę przed podjęciem zakupowej decyzji, należą: masa zagęszczarki, wymiary jej płyty roboczej, głębokość zagęszczania, częstotliwość wibracji, wartość siły odśrodkowej i prędkość robocza.

Masa i wymiary płyty roboczej zagęszczarki

Im zagęszczarka (skoczek) ma większą masę, tym pośrednio zwiększa się jej głębokość zagęszczania oraz skuteczność w zagęszczaniu trudniejszych podłoży. Z kolei wymiary i masa płyty roboczej warunkują efektywność i tempo zagęszczania. Im większa płyta, tym zagęszczarka jest w stanie ubić większą powierzchnię za jednym razem. Wśród większych zagęszczarek stopowych o znacznej masie i dużej płycie roboczej należy wymienić m.in. model Wacker Neuson BS 60-4 AS o wadze 72 kg i płycie o wymiarach 280×340 mm.

Głębokość zagęszczania

Głębokość zagęszczania to parametr, który określa, jak skutecznie zagęszczarka ubija podłoże. Parametr ten różni się w zależności od rodzaju podłoża, a także warunkowany jest wibracjami, siłą odśrodkową i ciężarem urządzenia. Przykładowo zagęszczarka (skoczek) Ammann ATR 30 zapewnia głębokość zagęszczania na poziomie ok. 30 cm, ważąc 66 kg i generując 18 kN siły odśrodkowej.

Prędkość robocza

Prędkość robocza warunkuje tempo zagęszczania podłoża, a tym samym wpływa na wydajność pracy. Parametr ten określany jest w m2/h lub w m/min. i w dużej mierze uzależniony jest od właściwości gruntu oraz zewnętrznych czynników. Przykładowo zagęszczarka (skoczek) Altrad Belle RTX 66 zapewnia prędkość roboczą (prędkość posuwu) na poziomie 13,3 m/min.

[Głosów:21    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ