Kupno własnego mieszkania to kluczowa decyzja, od której często zależy nasze dalsze życie. Jest to również ogromne przeżycie i duży krok na przód. Całemu procesowi często towarzyszy wiele emocji – od euforii, przez niepewność, aż po zmęczenie i stres.
Zdarza się, że będący pod wpływem silnych emocji kupujący często popełniają różne błędy, które potem nieść mogą za sobą mniej lub bardziej poważne skutki.
Poniżej przedstawimy najczęstsze błędy i pułapki jakie czekają na kupujących.
KUPOWANIE DZIURY W ZIEMI
Do niedawna był to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Impulsem do zakupu mieszkania, którego jeszcze de facto nie ma mogą być atrakcyjne rabaty oferowane przez dewelopera. Niestety zdarzały się sytuacje, gdy z różnych względów inwestycja nie została ukończona, a zainteresowani zostawali bez pieniędzy i bez własnego kąta. Dzięki zmianom przepisów deweloperskim takie sytuacje zdarzają się coraz rzadziej, warto jednak być czujnym i dobrze sprawdzić dewelopera oraz jego wiarygodność.
KREDYT W OBCEJ WALUCIE
Dla większości konsumentów kupno mieszkania wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu. Ci, którzy z jakiś względów nie mogą dostać kredytów w złotówkach decydują się na kredyt w obcej walucie. Takie rozwiązanie kusi niższym oprocentowaniem co przekłada się na niższą ratę miesięczną niż kredyt w złotówkach. Niestety jak pokazały niedawne wydarzenia z kredytobiorcami, którzy zaciągnęli pożyczkę we frankach, taka sytuacja niesie za sobą spore ryzyko.
MIESZKANIE NA CHWILĘ
Zdarzają się sytuację, w których konsumenci decydują się na kupno mieszkania, które nie do końca spełnia ich oczekiwania. Przykładowo: ma za mały metraż, jest położone w mniej atrakcyjnej lokalizacji, ma niższy standard. Jest to tzw. opcja na początek, a w planach zakup większego, lepiej położonego mieszkania za jakiś czas. Ryzykowne o tyle, że może się okazać, że mieszkanie, które miało być opcją tymczasową zostało tym docelowym, w którym zmuszeni jesteśmy mieszkać.
KUPOWANIE PO KOSZTACH
Gdy niska cena jest jedynym lub głównym kryterium wyboru mieszkania raczej nie wróży to nic dobrego. Warto wziąć pod uwagę, że w lokalu, który kupimy spędzimy najbliższe kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, warto więc wybrać lokal, który spełnia nasze oczekiwania i jest dostosowany do naszych możliwości finansowych. Jeśli wydaje się, że chwilowo takiego nie ma – warto poczekać, rynek nieruchomości jest tak dynamiczny, że jest szansa iż w krótkim czasie znajdziemy dokładnie to czego szukaliśmy.
KUPOWANIE W POŚPIECHU
Pośpiech to zły doradca, zwłaszcza w przypadku tak ważnej inwestycji jak kupno mieszkania. Podekscytowani i pełni nadziei konsumenci często decydują się na szybką finalizację transakcji zakupu, bez odpowiedniego rozeznania na rynku, sprawdzenia dewelopera, stanu prawnego nieruchomości itp. Warto poświęcić odpowiednią ilość czasu, chociażby po to by potem nie żałować dokonanego wyboru mieszkania Lublin.