Lenovo ThinkPad L540 i T540p – czym się różnią i który wybrać?

0
4300
Lenovo ThinkPad L540 i T540p – czym się różnią i który wybrać?

Seria ThinkPad zawiera przede wszystkim urządzenia biznesowe, które kierowane są zarówno do małych, jak i większych firm. Charakteryzują się one głównie szerokimi możliwościami konfiguracyjnymi, czego przykładem są modele L540 i T540p. Na pierwszy rzut oka prezentują się one bardzo podobnie, jednak dokładniejsza analiza specyfikacji pozwoli zdecydować, który z nich okaże się lepszy.

Procesory

W przypadku obu laptopów do czynienia mamy z procesorami wykorzystywanymi w tak zwanych urządzeniach mobilnych, czyli Intel Core typu M. Są to układy czwartej generacji.

Do wyboru mamy dwie opcje: albo zdecydujemy się na procesory standardowe (określane literą M) albo na układy wyposażone w cztery rdzenie (MQ), dzięki którym wydajność zostanie zwiększona. W tańszej konfiguracji Lenovo ThinkPad T540 znajdziemy takie modele jak Intel Core i7-4600M oraz i5-4330M. Ich zadaniem jest przede wszystkim zagwarantowanie stabilnej i energooszczędnej pracy, jednak ich osiągi są naprawdę całkiem przyzwoite.

Jeszcze lepiej wygląda to w modelach z procesorem i7-4900MQ. Cztery rdzenie robią swoje i znacząco podnoszą generowaną temperaturę, jednak z drugiej strony zapewniają prawie dwa razy większą wydajność, co z pewnością spodoba się wielu klientom biznesowym.

Lenovo ThinkPad L540 wykorzystuje identyczne układy typu M i nieco słabszy typu MQ – mowa tu o procesorze i7-4702MQ. Podkreślić należy również, że laptop zakupić można w wersji niskobudżetowej, wykorzystującej procesory Intel Pentium 3550M lub Celeron 2950M.

Karty graficzne

W kategorii procesorów T540p okazał się więc nieznacznym zwycięzcą. Jego przewaga rośnie, gdy spojrzymy na obsługiwane karty graficzne w obu laptopach. Model L540 na rynku sprzedawany jest wyłącznie z jednostkami zintegrowanymi, przypisanymi do konkretnego procesora. Najlepszą z nich jest HD Graphics 4600, której jednak wykorzystanie, z oczywistych względów, jest w pewien sposób ograniczone.

Lenovo ThinkPad T540p może natomiast pochwalić się kartą Nvidia GeForce GT 730M. Co prawda, została ona wyposażona w tylko 1 GB pamięci DDR3, jednak w dalszym ciągu jest lepsza od jednostek zintegrowanych.

Pamięć, dyski twarde i matryce

Pod względem obsługiwanych pamięci RAM należy ogłosić remis – oba laptopy mogą bowiem wykorzystać maksymalnie 16 GB pamięci DDR3-1600. Podobnie jest w przypadku dysków twardych – na rynku znajdują się zarówno modele z modelami typu HDD (do 1 TB) oraz SSD (do 256 GB dla L540 i do 512 GB dla T540p).

O kolejnej przewadze trzeba mówić natomiast w segmencie matryc. T540p zakupić można z ekranem w rozdzielczości HD, Full HD oraz 3K, podczas gdy L540 obsługuje wyłącznie dwie pierwsze rozdzielczości.

Jak natomiast prezentują się ceny obu laptopów? Lenovo ThinkPad L540 w swojej najmocniejszej konfiguracji kosztuje nieco ponad 6000 złotych, jednak cena ta może zmaleć nawet o kilka tysięcy, gdy zdecydujemy się na słabsze podzespoły. Koszt T540p mieści się natomiast w granicach od 3000 do nawet 8000 złotych i biorąc pod uwagę wyłącznie osiągi, jest po prostu lepszy. Należy jednak zastanowić się, czy dołożenie kilku tysięcy złotych na jego zakup na pewno jest opłacalne.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ