Zanim podejmiesz się odświeżenia mieszkania i malowania ścian, przeczytaj ten artykuł i zobacz na co zwrócić uwagę, aby nie popełnić typowych błędów początkujących i cieszyć dobrze wykończonym wnętrzem.
1. Brak oceny podłoża
Pierwszym ważnym i często pomijanym punktem jest obiektywna ocena podłoża. Malowanie ścian, które pylą, jest na nich kurz, tłuste plamy, osad z sadzy czy pęknięcia i ubytki nie jest dobrym pomysłem. Może to zakończyć się w najlepszym wypadku nieuzyskaniem takiego efektu jak to możliwe, a w najgorszym – grzybami pleśniowymi. Konieczne zatem jest obejrzenie ścian i sprawdzenie, czy tynk nie odspoił się od muru oraz po przejrzeniu ścian, wyczyszczenie ich i upewnienie się, że są gładkie i mają zachowaną ciągłość struktury. Dopiero wtedy można przystąpić do kolejnego etapu.
2. Nieużywanie podkładu
Malowanie ścian bez przygotowania jej poprzez nałożenie gruntu nie jest dobrą opcją, ponieważ proces ten ma wpływ na poprawę przyczepności farby i wzmocnienie podłoża. Jest to szczególnie ważne, kiedy podłoże jest chłonne lub stara farba łuszczy się na ścianie. Z tego etapu warto jednak zrezygnować w sytuacjach, gdy ściana była wcześniej malowana lub nie chłonie wody. To, czy podłoże jest chłonne możemy szybko sprawdzić, przykładając do ściany mokrą gąbkę. Jeśli szybko wciągnie wodę, oznacza to, że jest chłonna i konieczne będzie jej zagruntowanie. Poza tym podkład pomoże również w pokryciu ścian o intensywnym kolorze. Jeśli więc zamierzasz pomalować pomieszczenie na jasną barwę, zastosowanie podkładu pomoże w uzyskaniu jednolitego podłoża, poprawi krycie oraz wydajność farby.
3. Lekceważenie temperatury powietrza i czasu malowania
Kolejnym błędem jest niezwracanie uwagi na panującą temperaturę powietrza, która ma znaczący wpływ na szybkość schnięcia farby. Ważne jest, aby ściany nie były wilgotne, dlatego jeśli masz do pomalowania pomieszczenia w nowym budynku, poczekaj odpowiedni okres czasu, aby tynki dobrze wyschły. To samo tyczy się malowania kolejnej warstwy – zanim do tego przystąpisz, upewnij się, że pierwsza warstwa jest już sucha. Temperatura w malowanym pomieszczeniu powinna być w granicach 15-25 stopni, dzięki temu farba wyschnie na tyle szybko, by nie przedłużać znacząco czasu pracy, a z drugiej strony na tyle wolno, że nie spowoduje trudności przy oderwaniu taśm malarskich, powodując tym odpadanie farby i zniszczenie równej granicy dwóch kolorów.
4. Brak zabezpieczenia otoczenia
Zapominając o zasłonięciu miejsc, które mogą zostać zabrudzone farbą, przyczyniamy się do wydłużenia czasu remontu, a dokładniej sprzątania po nim. Często zabrudzenia te są trudne, a nawet niemożliwe do usunięcia – na przykład z drewnianej posadzki lub futryny. Dlatego zanim przystąpisz do malowania, zabezpiecz podłogi, okna drzwi i sprzęty folią malarską, a unikniesz nie tylko nadmiaru pracy, ale również niepotrzebnego uszkodzenia tych powłok.
5. Nadmierne oszczędzanie farby
Dodanie zbyt dużej ilości wody w celu rozcieńczenia i oszczędzenia farby może przyczynić się do powstania zacieków. Efektem będzie konieczność poprawienia pomalowanej ściany, co ostatecznie przyczyni się do zwiększenia kosztów remontu. Dobrze wykonana ściana wymaga wiedzy lub fachowców zapewniających odpowiednie malowanie. Wrocław jest miejscem gdzie można znaleźć nie tylko odpowiednią ekipę, ale również specjalistyczną poradę dotyczącą remontu i malowania nie tylko mieszkania, ale również większych powierzchni. Warto skorzystać z takiej opcji, aby uniknąć niepotrzebnych problemów i cieszyć się dobrze pomalowanym wnętrzem.