Moda na antyki powraca

0
1634

Mówi się, że antyki to meble z duszą i rzeczywiście to prawda. To przecież te elementy wyposażenia wnętrz, które zmierzyły się z historią, przeszłością. Im są starsze, tym bardziej wartościowe. Okazuje się, że antyki znowu zyskują ogromną popularność. Pasują nie tylko do każdej aranżacji, ale są wręcz traktowane jak doskonała inwestycja.

Jak rozpoznać antyk?

Zwracając uwagę na antyczne meble, te muszą być wykonane z naturalnego drewna. To ręczna robota bez dodatku śrub, gwoździ i innych nienaturalnych łączeń. Antyki najczęściej tworzone są z jednego, dużego kawałka drewna, a sam jego gatunek musi być najlepszej jakości.

Dzisiaj na fali ogromnej popularności stylu retro i prowansalskiego, na rynku bardzo często spotkać można meble wzorowane na te antyczne. Klasyczne przecieranie i celowe postarzanie drewna stało się już powszechne. Takie meble nie mają jednak nic wspólnego z prawdziwym antykiem.

Mebel, który jest antykiem, musi zawierać certyfikat oryginalności i specjalną etykietę, która potwierdza autorstwo wykonania mebla przez profesjonalnego rzemieślnika. Na takim dokumencie widnieje też data wykonania mebla oraz jego cechy charakterystyczne. Pamiętajmy, że antyk, który został w nieodpowiedni sposób odnowiony albo zmieniono jego pierwotna postać, nie jest już wartościowy. Mebel antyczny musi zachować swój wygląd, charakter, sposób użytkowania zgodnie z jego pierwszym przeznaczeniem.

Gdzie szukać antyków?

Nie zalecamy tzw. targów staroci, znacznie lepiej sprawdzi się internetowy sklep z antykami, w którym pracują profesjonaliści czy stacjonarne antykwariaty. Na bazarach i targowiskach rzeczywiście można znaleźć prawdziwe antyki, natomiast częściej oferowane są meble podrabiane, jedynie wzorowane na meble z duszą. Laik, który chce zainwestować środki w wartościowe wyposażenie wnętrz, może łatwo złapać się na takie oszustwo.

Antyki jako inwestycja

Antyki zdobią dzisiaj reprezentacyjne salony w stylu retro, sprawdzą się też w aranżacjach klasycznych i tych glamour, nierzadko ożywiają przestrzenie loftowe, a nawet te skandynawskie. Okazuje się jednak, że coraz częściej kupowane są z myślą o zarobku.

Dobre antyki to wydatek od kilku do nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych. Im antyk jest starszy, tym będzie droższy. To dlatego najczęściej taka „perełka” w posagu rodziny przechodzi po prostu z pokolenia na pokolenie. Mówi się też, że antyk jest pewną inwestycją z gwarantowaną stopą zwrotu i szansą na spory zysk. Moda na antyki nie przemija, te meble są wysoce reprezentacyjne i uniwersalne na tyle, że pasują tak naprawdę do każdej aranżacji. Aby tak jednak było, o tego rodzaju meble należy odpowiednio dbać.

Antyki najlepiej nabywać w miejscach renomowanych, które oferują nie tylko ich sprzedaż, ale i konserwację wedle zaleceń. Pamiętajmy, że właściciele antyków nie zawsze znają się na ich należytej renowacji. Taka jednak jest niezbędna, by zachować mebel w optymalnym stanie, by mógł przetrwać i służyć przez kolejnych kilkadziesiąt lat wraz ze wzrostem swojej wartości.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ