Ekologiczny dom w Bielsko-Białej – po jakie paliwo stałe sięgnąć?

0
1110
Ekologiczny dom

Wybierając sposób ogrzewania domu jednorodzinnego bierzemy pod uwagę różne aspekty. Liczy się oczywiście koszt zakupu paliwa i łatwy dostęp do niego. Ponadto, istotne jest dobro otaczającego nas środowiska – a zwłaszcza jakość powietrza. Jak każdego roku, Bielsko Biała staje się jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w regionie. Dlatego osobom przygotowaliśmy małe zestawienie paliw stałych wykorzystywanych do ogrzewania domu, które są łatwo dostępne, tanie i ekologiczne.

Ekologiczne paliwo stałe a stan powietrza – w telegraficznym skrócie

Jakość powietrza w Bielsko-Białej już daje się we znaki. W powietrzu unosi się zbyt wiele pyłu zawieszonego PM10 jak i PM2,5, z których toksycznego działania każdy z nas zdaje sobie sprawę. W ciągu ostatniej zimy normy były przekroczone o kilkaset procent – często utrzymywały się w przedziale 200-400 procent.

Niestety, ale tak wysoki poziom zanieczyszczenia jest spowodowany przez człowieka. Zarazem – to właśnie człowiek może, za pomocą swoich świadomych i ekologicznych wyborów, poprawić ten stan. Dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na zakup kotła do spalania paliw stałych, do których najczęściej należą ekogroszek oraz pellet. Są to paliwa o wyjątkowo korzystnych parametrach grzewczych oraz minimalnej zawartości zanieczyszczeń.

Ekogroszek Bielsko-Biała – dostępne i polecane rodzaje

Dostęp do ekogroszku w Bielsko-Białej jest dość łatwy. Sytuacja ta sprzyja osobom kupującym, które mogą liczyć na konkurencyjne ceny. Wynoszą one kilkaset złotych – w zależności od konkretnego typu ekogroszku. Znajdziemy ich co najmniej kilka.

Dla klientów budżetowych polecamy ekogroszek Comfort o mocy opałowej 24-26 Mj. Warto wybierać ekogroszek workowany, który będzie najwyższej jakości. Zawartość siarki wynosi grubo  ponad jeden procent, a paliwo w czasie spalania dostarcza dużej ilości ciepła. Warto szczególnie używać go w kotłach o wysokiej klasie energetycznej, które pozwolą na wykorzystanie niemal całej wyprodukowanej energii cieplnej.

Bardziej wymagającym odbiorcom polecamy ekogroszek Classic. Jego parametry są o ok. 1,5 Mj wyższe niż ekogroszek Comfort. Dlatego jest chętnie wybierany przez osoby ciepłolubne, mieszkające w budynkach o dużej powierzchni.

Dla najbardziej wymagających polecamy ekogroszek Max lub Ecodesing. Są to modele ekogroszku o najwyższych parametrach grzewczych, dochodzących do 30 Mj na kilogram, oraz minimalnej (wynoszącej nawet zaledwie 0,2 %) zawartości związków siarki.

Pellet Bielsko Biała – dla ciepła twojego domu

Pellet to również korzystne rozwiązanie, które w porównaniu do ekogroszku ma swoje wyjątkowe zalety. Kotły do jego spalania nieco różnią się od tych, wykorzystywanych przy ekogroszku. Niektóre modele kotłów posiadają jednak konstrukcję pozwalającą na spalanie obu tych paliw.

Pellet ma nieco mniejszą wartość opałową – mieszczącą się w przedziale ok. 16-19 Mj na kilogram paliwa. Zaletą jest jednak całkowicie ekologiczny skład. Pellet powstaje bowiem wyłącznie z biomasy, który w wyniku sprasowania zostaje uformowana do kształtu drobnego granulatu. Nie używa się przy tym żadnych spoiw – w postaci klejów czy lepiszczy. Dlatego, w czasie spalania, nie uwalniają się związki niebezpieczne dla zdrowia.

Ilość powstającego popiołu jest przy tym mniejsza niż w przypadku ekogroszku, co stanowi dodatkowe ułatwienie w czasie obsługi kotła. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ