Ciepły dom – czym ogrzewać?

0
939
Ciepły dom

Sezon grzewczy to na pewno czas najmniej lubiany przez właścicieli domów i użytkowników mieszkań. Co jakiś czas stajemy przed ważnym wyborem, jaki rodzaj ogrzewania wybrać. Szczególnie, gdy trendy, ceny poszczególnych paliw oraz przepisy i zalecenia zmieniają się niepostrzeżenie.

Klimat, w którym żyjemy jest niewątpliwie ciekawy, ale równocześnie mocno nieprzewidywalny i wymagający. Wprawdzie nie musimy się raczej obawiać wybuchów wulkanów, czy fal tsunami, lecz radykalne zmiany warunków atmosferycznych, głównie temperatury generuje znaczące w domowym budżecie koszty. To, na czym zaoszczędzą Włosi, czy Hiszpanie, my musimy wpuścić w komin.

Czym palą Polacy w XXI w.

Najpopularniejszym sposobem na ogrzanie domu przez wieki było spalanie drewna. Odbywało się to w różny sposób. W zamkach, dworach, czy pałacach pomieszczenia ogrzewano głównie kominkami, w wiejskich chatach były to piece dymne lub zwyczajne ogniska. Dziś przeciętny mieszkaniec Polski ma do wyboru niezwykle szeroki wachlarz oferowanych przez producentów i dostawców paliw. Węgiel, drewno, gaz to główne nośniki energii stosowane w domowych gospodarstwach w XXI w. Statystyki pokazują, że dzisiejsze mieszkania ogrzewane są głównie z sieci miejskiej. Z tej formy korzysta około 40% użytkowników. Na drugim miejscu plasuje się węgiel kamienny w wartości około 33%, gazem ziemnym ogrzewa około 13% mieszkańców, a drewnem opałowym zasadniczo około 9%, lecz biorąc pod uwagę dogrzewanie to w sumie wyjdzie nam około 20%.

Rodzaje paliwa domowego na rynku.

Obecnie najczęściej stosowanym źródłem energii cieplnej w gospodarstwach domowych jest ciągle węgiel, co nie znaczy, że Polacy nie poszukują i nie wybierają alternatywnych form ogrzewania.

Coraz większą popularność na rynku zdobywa pellet i ekogroszek. Szczególnie w dobie nacisku na dbałość o czystość powietrza, te dwa źródła ciepła w domu jawią się jako bezpieczne i ekonomicznie korzystne dla użytkowników.

Czym jest pellet?

Od kilku lat daje się zauważyć banery, szyldy, czy różne treści informujące o możliwości zakupu pelletu. Bardzo często ta obca nazwa nic nam nie mówi, nie wzbudzając zarazem zainteresowania. Może to błąd producenta, może polskobrzmiąca nazwa byłaby bardziej zachęcająca. Nie wpływa to bynajmniej na wysoką wartość wspomnianego produktu.

Pellet to sprasowane pod wysokim ciśnieniem starannie wysuszone odpady z obróbki drewna, czyli wióry, trociny lub słoma i rozdrobniona wierzba energetyczna. Ta forma paliwa zyskuje co raz większą popularność głównie ze względu na niską emisyjność spalin, relatywnie wysoką kaloryczność oraz łatwość w użytkowaniu. Pellet może być wykorzystany zarówno w kominku, jak i w kotłach centralnego ogrzewania.

Koszt ogrzewania pelletem.

Oprócz niewątpliwych wartości energetycznych i ekologicznych, pellet staje się coraz bardziej popularnym paliwem, również ze względu na swoją cenę. Koszt tony pelletu jest zbliżony do ceny węgla, a korzyści z jego stosowania są nieporównywalne. Aktualne ceny pelletu za tonę oscylują w granicach 1000 -1200 pln. Dostępność tego produktu jest powszechna, w zasadzie prawie każdy skład materiałów budowlanych posiada w swojej ofercie sprzedaż pelletu. Ze względu na rosnące zainteresowanie tym rodzajem opału, wielu sprzedawców stawia na wyraźną reklamę i promocję.

Węgiel, gaz, pellet, a może ekogroszek?

Wybierając rodzaj paliwa musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę to, do czego przystosowana jest nasza domowa instalacja cieplna. Jeżeli projektując dom, zdecydowaliśmy się na ogrzewanie gazem to sprawa jest czytelna, jednak w przypadku opalania drewnem lub węglem, musimy się przygotować na szereg czynności niezbędnych do utrzymania systemu w odpowiedniej kondycji. Dla osób związanych z węglem sentymentalnie lub ekonomicznie doskonałym rozwiązaniem jest ekogroszek. 

Ekogroszek to wyrafinowana wersja węgla kamiennego, pozbawiona zbędnego i dymiącego podczas spalania miału. Ekogroszek dostępny jest w każdym sklepie z materiałami budowlanymi i we wszystkich składach z opałem. Cena nie odbiega od wartości tradycyjnego węgla czy suchego drewna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ