Jak działają klucze udarowe do kół?

0
746
Jak działają klucze udarowe do kół

Zakres zastosowania klucza udarowego obejmuje montaż opon, warsztaty garażowe, serwisy samochodowe, przedsiębiorstwa produkcyjne, inżynierię mechaniczną. Ułatwiają pracę mechaników i znacznie zwiększają wydajność. Z ich pomocą odkręcenie lub przekręcenie śruby zajmuje średnio 5 sekund.

Klucz udarowy: pomocnik każdego mechanika

Klucz udarowy pneumatyczny działa na zasadzie kompresora. Po naciśnięciu spustu sprężone powietrze z systemu przepływa do narzędzia i powoduje obrót wirnika. Przeniesie moment obrotowy na wrzeciono, zapewniając proces wkręcania. Podczas korzystania z funkcji rewersu zmienia się kierunek przepływu powietrza i następuje działanie odwrotne – odkręcanie zapięcia.

Zdecydowana większość bezprzewodowych kluczy udarowych to narzędzia o małej mocy, które nie zawsze pozwalają na optymalne dokręcanie. Najlepiej nadaje się do użytku domowego. Wygodny w użyciu na otwartej przestrzeni, bez możliwości dostępu do źródeł zasilania. Klucze udarowe pneumatyczne, przetwarzając energię sprężonego powietrza, pozwalają na osiągnięcie optymalnych wyników pracy.

Jeśli chcesz kupić pneumatyczny klucz udarowy do codziennego użytku, musisz dokładnie określić jego właściwości. Właściwy wybór zależy bezpośrednio od twoich potrzeb. Uderzenia klucza udarowego lub klucza bezudarowego różnią się zasadą uderzenia w element złączny. Podczas korzystania z mechanizmu perkusyjnego procesowi rotacji towarzyszą rytmiczne uderzenia. Pozwala to poradzić sobie z „przyklejonymi” lub mocno zardzewiałymi elementami, mocowaniem o dużej średnicy. Jest optymalny do stosowania w sklepach oponiarskich, stacjach serwisowych, serwisach. Bezmłotkowe narzędzie jest używane do delikatnych prac, w których ważne jest zminimalizowanie ryzyka zerwania nici. Najczęściej wykorzystywane są w zakładach montażowych lub małych prywatnych warsztatach. Zobacz klucze udarowe na https://sklep-warsztat.pl/

Wybierając pneumatyczny klucz udarowy, należy zwrócić uwagę na jego parametry techniczne. Powinny odpowiadać twoim codziennym potrzebom. Ważną cechą jest moment dokręcania. Przy niskiej wartości nie da się zapewnić jakości skręcenia połączeń, a jeśli będzie zbyt duża, grozi to uszkodzeniem. W zależności od modelu waha się od 30 Nm do 300 Nm. Spójrzmy na przykład. Standard dokręcania połączenia gwintowego na nakrętce koła wynosi 100 Nm. Oznacza to, że dla bezpiecznej i wydajnej pracy z tym elementem wskaźnik klucza musi osiągać co najmniej tę wartość. Drugim krytycznym wskaźnikiem jest prędkość biegu jałowego. Tutaj rozrzut mieści się w zakresie od 3000 do 8000 obr/min. Im wyższa ta cecha, tym większe elementy można skręcać. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na średnicę wrzeciona , która mierzona jest w calach. Ma to również wpływ na rozmiar elementów złącznych, które narzędzie będzie w stanie obsłużyć. W większości przypadków producenci zapewniają wzajemne połączenie wszystkich parametrów technicznych.

Klucz udarowy do kół: jak działa?

Klucz udarowy jest najpopularniejszym narzędziem do szybkiego odkręcania lub dokręcania połączeń gwintowych za pomocą sprężonego powietrza. To właśnie one służą do konserwacji samochodu. Pozwalają szybko dokręcać, a także luzować wszelkie połączenia gwintowane. A jeśli kiedyś klucz pneumatyczny był używany zazwyczaj  w serwisach, to teraz takie urządzenie spotyka się często w zwyczajnym warsztacie samochodowym.

Zasada działania klucza udarowego jest prosta: Z użyciem złączki, sam wkrętak jest złączony z przewodem. Po przyciśnięciu spustu powietrze które jest sprężone przepływa przez wąż, a tym samym obraca wirnik, który z kolei napędza wrzeciono. Funkcja reverse pozwala na przełączanie ruchu w przeciwnym kierunku, tj. łączniki można nie tylko wkręcić, ale także odkręcić nakrętki.

Klucze można podzielić na proste i kątowe. Pneumatyczny klucz prosty ma zwykle kształt pistoletu i można go wygodnie trzymać w pozycji poziomej. Oś obrotu jest położona równolegle do osi silnika, dzięki czemu uzyskujemy dużą wartość momentu obrotowego. W kluczach kątowych ta sama oś obrotu wrzeciona jest prostopadła do osi silnika, co umożliwia jej wykorzystanie przy odkręcaniu problematycznej lub mocno zanieczyszczonej nakrętki. Takie modele są szczególnie poszukiwane do pracy w ciasnych i trudno dostępnych miejscach. Zazwyczaj te klucze mają niski moment obrotowy.

Bezudarowe pneumatyczne klucze udarowe są idealne do montażu i demontażu elementów złącznych, gdzie niewymagane jest zastosowanie dużego wysiłku, lub do wrażliwych elementów złącznych, które wymagają precyzji i dokładności. Klucz udarowy pracuję serią uderzeń stycznych. Ich siła jest uzależniona od samego modelu i jakości narzędzia, a dane te są najczęściej wskazane przez producenta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ