Precyzyjnie równe krawędzie i dokładne cięcia – jak działa nóż termiczny?

0
2867
nóż termiczny

Przemysł to stale rozwijająca się dziedzina, w której nowoczesne narzędzia zastępują te, które użytkowano jeszcze kilka lat temu. To dobra praktyka, ponieważ innowacje zazwyczaj przyspieszają i ułatwiają prace, a w dodatku oferują dokładniejsze i dopasowane parametry. Jednym z nich jest nóż termiczny, czyli specjalistyczne urządzenie, które znajdzie swoje zastosowanie głównie podczas cięcia styropianu, aczkolwiek z powodzeniem może być wykorzystywany również w przypadku innych materiałów.

Jak zbudowane jest narzędzie?

Najważniejszą częścią noża termicznego jest tzw. drut oporowy, który przypomina kawałek blachy o długości mniej więcej do 20 cm. Materiał jest podłączony do prądu, a przepływające przez niego napięcie nagrzewa drut do odpowiedniej temperatury. To właśnie dlatego możliwe jest przecinanie powierzchni, które tak naprawdę odbywa się w oparciu o topienie materiałów. Warto zaznaczyć, że niemalże każdy nóż termiczny wyposażony jest regulator temperatury tak, aby można było dopasować ja w zależności od rodzaju materiału.

Zalety noża

Wśród zalet noża termicznego bez wątpienia trzeba wymienić możliwość uzyskania precyzyjnych i równych linii cięcia. Krawędzie obcięte za pomocą noża termicznego zazwyczaj nie posiadają śladu nierówności i to nawet w przypadku wycinania drobnych elementów. To właśnie dlatego tradycyjne noże zastępowane są przez te wykorzystujące temperaturę, w przypadku, gdy konieczne jest uzyskanie perfekcyjnych krawędzi, które będą dobrze się prezentować i pasować wszędzie tam, gdzie zostały przeznaczone. Pomimo tego, że praca z nożem termicznym zajmuje zazwyczaj więcej czasu, to wszędzie tam, gdzie liczy się wysoka jakość, zdecydowanie warto go zastosować.

Do czego stosuje się takie narzędzia?

Nóż termiczny najczęściej wykorzystuje się do cięcia styropianu, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystywać go również do różnego rodzaju innych materiałów. Warto jednak na początku sprawdzić, czy dane tworzywo nadaje się do tego typu obróbki, gdyż nieodpowiedni dobór może poskutkować nie tylko złym wykonanie pracy, ale nawet zepsutym narzędziem, które nie będzie nadawało się już do użytku. Noża termicznego można używać do tkanin, tj. dywany, zasłony itp., ale również tworzyw sztucznych typu PCV czy specjalne wykładziny. Dodatkowo za pomocą takiego narzędzia można ciąć liny, papę i inne tego typu uszczelnienia powłoki dachowej. To dużo szybsza i wydajniejsza opcja. Z noży termicznych korzystają głównie profesjonaliści, którzy taką pracą zajmują się na co dzień, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieć go na wyposażeniu domowego warsztatu.

[Głosów:3    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ