Agrowłóknina jest materiałem wykonanym z tworzywa sztucznego. Stosowane przede wszystkim w ogrodnictwie oraz innych uprawach. Dzięki temu, że wykonane jest z bardzo lekkich materiałów nie obciąża on upraw i nie niszczy ich. Podczas używania agrowłókniny nie należy się martwić o prawidłowy wzrost roślin, materiał przepuszcza zarówno światło jak i wodę. Agrowłóknina jest materiałem termoizolacyjnym, oznacza to, że pozwala on na zatrzymanie ciepła oraz promieni słonecznych w glebie i roślinach. Pozwala na prowadzenie upraw nawet w złych warunkach pogodowych.
Rodzaje agrowłókniny
W zależności od barwy, stopnia przepuszczalności wody oraz powietrza agrowłóknina spełnia różne funkcje.
Biała agrowłóknina
Biała agrowłóknina służy do ochrony roślin przed zimnem i wiatrem. Ten rodzaj materiału jest przepuszczalny, elastyczny i lekki, stosuje się go do ochrony roślin, które pochodzą z ciepłych krajów i nie są przystosowane do niskich temperatur lub mocnego wiatru. Białą agrowłókninę dzielimy na zimową i wiosenną.
Zimowa agrowłóknina
Zimowa agrowłóknina ma dość dużą gramaturę. Chętnie stosuje się ją do okrywania drzewek i iglaków, a także takich warzyw jak: pietruszka naciowa, szpinak, sałata, por lub roszponka. Jeśli agrowłókninę stosujemy do okrycia drzew należy pamiętać, aby owijać je zostawić im trochę luzu oraz żeby zrobić to szczelnie. Brzegi agrowłókniny możemy spiąć zszywaczem lub owinąć ją sznurkiem. W sprzedaży dostępne są również gotowe okrycia, z których można skorzystać.
Wiosenna agrowłóknina
Wiosenne okrycie jest lekkie, zapewnia roślinom dobre warunki rozwoju oraz wzrostu, pomaga przyspieszyć oraz zwiększyć plony. Świetnie w towarzystwie tego typu agrowłókniny czują się: sałata, kapusta wczesna, kapusta pekińska, kalarepa, kalafior, rzodkiewka, rzodkiew, marchew, seler, ziemniaki wczesne, papryka słodka oraz truskawki. Należy pamiętać, że w trakcie jej rozkładania należy ją ułożyć zgodnie z przewidywanym kierunkiem wiatru. Powinno się ją rozkładać luźno, aby zapewnić roślinom swobodny wzrost. Agrowłókniny pozbywamy się w momencie ocieplenia oraz gdy rośliny osiągnąć odpowiednią dojrzałość.
Czarna agrowłóknina
Czarną agrowłókninę stosuje się jako ściółkę, która chroni rośliny głównie przed zachwaszczeniem. Taki rodzaj agrowłókniny ma ciemny kolor: czarny, brązowy bądź zielony, ma ona dość dużą gramaturą. Na agrowłókninę stosuje się korę, żwir lub inny rodzaj ściółki. Stosowanie czarnej agrowłókniny niesie za sobą szereg korzyści, wpływa pozytywnie na uprawę niektórych warzyw oraz wpływa na zbiór plonów, gdyż chroni owoce przed zabrudzeniem. Podłoże przed ułożeniem agrowłókniny należy oczyścić z chwastów oraz innych elementów, które mogą doprowadzić do jej zniszczenia. Do jej mocowania użyć można specjalnych kołków bądź też zakopać jej brzegi w ziemi.
Ceny
Ceny agrowłókniny uzależnione są przede wszystkim od jej rodzaju oraz grubości. Cena zależna jest także od funkcji, jaką ma pełnić agrowłóknina. Plantatorzy chcący odkryć znaczną ilość plonów, muszą liczyć się z dość dużym kosztem inwestycji.