Cisza lekarstwem na stres. Jak zadbać o spokój w mieszkaniu?

0
1802
Jak zadbać o spokój w mieszkaniu

Mieszkańcy metropolii są narażeni na ciągły hałas. Ruchliwe ulice, samochody, tłumy ludzi. Przebywanie w takim środowisku generuje stres. Warto zadbać o to, żeby dom stał się prawdziwym azylem spokoju i ciszy.

Hałas z zewnątrz – okna

Wymarzone osiedle – z dala od ruchliwych ulic, otoczone zielenią, cisza i spokój. Galopujące ceny mieszkań sprawiają, że nie zawsze jest możliwość wybrania dogodnej lokalizacji. Pierwsze co można zrobić, aby ograniczyć napływ nieprzyjemnych dźwięków do domu, to zadbać o szczelne okna. Jeśli kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, wymiana okien powinna być na pierwszym miejscu listy remontowej. Dobre okna mają podany współczynnik izolacji akustycznej (R). Im wyższa wartość – tym lepiej chronią przed hałasem. Ale nawet najdroższe okna, jeśli nie zostaną odpowiednio zamontowane, nie przyniosą wyciszenia. Doraźnym rozwiązaniem w wynajmowanym mieszkaniu, jest zastosowanie uszczelek okiennych. Ograniczą dopływ dźwięków, a także zapewnią ciepło w zimowe dni.

Kłopot z sąsiadami – wyciszanie od środka

Szczególną cechą bloków z wielkiej płyty jest przenoszenie się dźwięków. Mieszkańcy dobrze znają rozkład dnia i zwyczaje sąsiadów. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji są pianki akustyczne. Ten produkt najczęściej kojarzy się ze studiami nagrań czy salami prób zespołów. Do wyciszania takich pomieszczeń został stworzony i dlatego gwarantuje skuteczność. Popularne w świecie muzyki piramidki nie sprawdzą się w pokoju. Na szczęście pianki akustyczne zostały dostosowane do wnętrz mieszkalnych. Estetyczne panele w różnych kształtach i kolorach można kupić już od kilku złotych za sztukę. Montaż jest banalny – wystarczy specjalistyczny klej. Przy odrobinie kreatywności z pianek wyciszających można stworzyć kompozycje nadające wyjątkowy charakter wnętrzu.

Cisza w salonie – tekstylia

Dopełnieniem każdej aranżacji salonu są dobrze dobrane tekstylia. Nie każdy ma świadomość, jak dobrze wpływają na akustykę w pomieszczeniu. Prawdziwe cuda może zdziałać gruby dywan. Dywany nie tylko wyciszają hałas dobiegający do sąsiadów z piętra niżej. Wyciszają także pomieszczenie, w którym się znajdują, pochłaniając dźwięki i ograniczając pogłos. Drugim elementem budującym komfort są zasłony. Grube zasłony sięgające podłogi wytłumiają pokój. Kiedy zasłonimy okna będą też ograniczać odgłosy z zewnątrz. W łatwy sposób można zadbać jednocześnie o piękny wystrój i ciszę w salonie.

Delikatny sen dziecka – cicha sypialnia

Spać jak dziecko? To wcale nie znaczy długo i dobrze. Małe dzieci mają problem z wybudzeniami w czasie drzemek i w nocy. Rozchodzące się dźwięki wcale temu nie pomagają. W dziecięcej sypialni warto zastosować tapety z grubszego materiału. Przydadzą się też kolorowe pianki akustyczne ułożone w miłą dla oka kompozycję. Nie może zabraknąć puchatego dywanu i zasłon. Na wytłumienie wpływają także plakaty i zdjęcia w ramkach. Tak urządzona sypialnia pomaga dziecku i rodzicom porządnie się wyspać.

Cisza w mieszkaniu jest gwarancją dobrego wypoczynku. W spokojnym wnętrzu regenerujemy siły. Dbając o szczelne okna i odpowiedni wystrój, dbamy także o swoje zdrowie. Dla dobrego wyciszenia warto zastosować profesjonalne pianki akustyczne.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ