Czy nowe mieszkania są droższe od używanych?

0
3204
Czy nowe mieszkania są droższe od używanych

Osoby, które w najbliższym czasie planują kupić mieszkanie, bardzo często zadają sobie pytanie, czy zakup nowego mieszkania jest zdecydowanie droższym rozwiązaniem, niż zakup mieszkania używanego. Jak łatwo się domyśleć ceny 1 mkw. nowych lokali, są droższym rozwiązaniem niż 1 mkw. używanego lokalu. Mieszkania z rynku pierwotnego są znacznie tańsze i jest to najbardziej zauważalne zwłaszcza w przypadku większych miast, gdzie ceny pomiędzy nowymi, a starymi mieszkaniami mogą różnić się nawet o kilkanaście procent.

Warto wspomnieć również i o tym, że z roku na rok różnica pomiędzy cenami nowych, a starych mieszkań jest coraz mniejsza. Różnice cenowe są coraz niższe, dlatego też coraz więcej osób, zamiast używanych mieszkań, decyduje się na zakup nowych lokali mieszkalnych. Co ciekawe w niektórych miejscowościach (np. we Wrocławiu) nowe lokalne stały się zdecydowanie mniej atrakcyjne cenowo niż mieszkania używane. Warto na bieżąco śledzić rynek nieruchomości w poszczególnych miastach, dzięki czemu będziemy wiedzieć, jakie mieszkania opłaca się kupić, aby zaoszczędzić jak najwięcej gotówki.

Na przestrzeni ostatnich lat w Warszawie nowe mieszkania drożały zdecydowanie szybciej niż używane, dlatego też deweloperzy w latach 2013-2014 musieli stopniowo stabilizować rynek, aby zdobyć klientów na nowo wybudowane nieruchomości. W Krakowie (w tym samym okresie czasowym) zanotowano wyraźny spadek cen na rynku deweloperskim i co najważniejsze zanotowano również dość widoczne podwyżki cen za używane lokale. Warto wspomnieć o tym, że obniżka cen za nowe lokale w dużej mierze spowodowana była bardzo niskimi limitami za program Mieszkanie dla Młodych, który na krakowskim rynku nieruchomości cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

Rynek nieruchomości w Łodzi charakteryzuje się z kolei bardzo niskimi cenami za używane lokale. Deweloperzy z Łodzi starają się pozyskiwać nowych klientów głównie wśród bardziej zamożnych klientów. Bardzo podobną sytuację można zaobserwować również w Katowicach, gdzie zróżnicowanie cen nowego i używanego metrażu jest jednym z największych w kraju.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ