Czy warto inwestować w nieruchomości?

0
1199
nieruchomości

Jeśli w ciągu kilkunastu ostatnich lat zajrzelibyśmy na listę rekomendowanych celów inwestycyjnych, z pewnością gdzieś w czołówce zazwyczaj znalazłyby się nieruchomości. Nie są to jednak z reguły tanie inwestycje, więc, co oczywiste, możemy czuć pewne wątpliwości przed ich zrealizowaniem. W takim razie czy naprawdę warto inwestować w nieruchomości? Czy gwarantują one bezpieczny i pewny zarobek?

Wartość nieruchomości ciągle rośnie

Rynek nieruchomości w ostatnich latach wręcz eksplodował. Ich wartość nie rośnie już w tak szaleńczym tempie jak niegdyś, ale wciąż utrzymuje się na satysfakcjonującym poziomie. Warto wspomnieć, że na nieruchomościach można zarabiać dwojako: kupując je na wynajem (za gotówkę bądź na kredyt) bądź odnawiając i sprzedając z zyskiem. Ta druga praktyka nazywa się „house flippingiem” i stosowana jest przede wszystkim na Zachodzie, ale w Polsce też zyskuje coraz większą popularność.

Wysokie ceny nieruchomości sprawiają, że aby na nich zarabiać, trzeba w pierwszej kolejności dysponować już sporą ilością gotówki (lub zdolnością kredytową, aby zakupić nieruchomość inwestycyjną na kredyt). Potencjalnie można jednak również sporo na nich zarobić, tak więc z pewnością jest to inwestycja warta rozważenia. Jednak zanim podejmiemy decyzję, warto zgłębić rynek nieruchomości (ceny, najlepsze lokalizacje i wiele innych), na przykład za pomocą blogów zawierających cenną wiedzę, takich jak: http://nieruchomoscicafe.pl/.

Nieruchomości, jak każda inwestycja, noszą za sobą ryzyko

Nieruchomości są inwestycją stosunkowo niskiego ryzyka, przynajmniej w porównaniu do inwestowania na giełdzie czy w waluty. Nie istnieje jednak żadna inwestycja całkowicie pozbawiona ryzyka, tak więc i w przypadku nieruchomości należy o tym pamiętać.

Nagły kryzys ekonomiczny może sprawić, że nawet najbardziej rzetelni najemcy nie będą w stanie na czas opłacić czynszu, może się też zdarzyć, że wynajmiemy nieruchomość komuś niezaufanemu i doprowadzi on ją do opłakanego stanu, tym samym znacznie zmniejszając jej wartość.

Ciekawostki, poradniki i ważne informacje odnośnie do szeroko pojętego tematu nieruchomości znaleźć można tutaj: http://nieruchomoscicafe.pl/. Warto zapoznać się z nimi zwłaszcza w sytuacji, kiedy rzeczywiście zdecydujemy się w nie zainwestować.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ