Czym są prefabrykaty i do czego służą w budownictwie?

0
3260
Czym są prefabrykaty i do czego służą w budownictwie?

Prefabrykaty wielu z nas kojarzą się z domami z wielkiej płyty, które budowano w okresie PRL-u. Teraz jednak nowoczesne prefabrykowane elementy to całkowicie nowa jakość, która wkroczyła również w budownictwo jednorodzinne.

Wielu Polaków, którzy decydują się na wybudowanie własnego domu, stawia przede wszystkim na technologię murowaną, znaną od lat. Jednak warto pamiętać o tym, że dzisiaj do dyspozycji mamy także nowocześniejsze technologie – dom z prefabrykatów jest atrakcyjną alternatywą, która zdobywa coraz większe zainteresowanie.

Dom z fabryki

Prefabrykaty mają naprawdę wiele zalet – dzisiaj stosowane są powszechnie w wielu krajach Europy i powoli wkraczają także do Polski. W tym przypadku proces budowy domu przypomina układnie klocków. Wszystkie elementy, w tym ściany, panele stropowe i dachowe, podłogi, przygotowywane są w fabryce, a następnie przewożone są one na plac budowy, gdzie są łączone ze sobą przez ekipę montażową – także zimą!

Rekordowo krótki czas budowy

Dzięki takiej technologii dom z prefabrykatów może stanąć już w kilka dni, dlatego też nie ma potrzeby czekania na wprowadzenie się do wymarzonego gniazdka, jak ma to miejsce w przypadku domów murowanych. Jednak krótki czas realizacji to jeszcze nie wszystkie zalety domów prefabrykowanych.

Prefabrykowany, czyli ekologiczny

Co więcej, warto pamiętać o tym, że dzisiaj z elementów prefabrykowanych produkuje się również domy energooszczędne, które pozwalają na znaczne zmniejszenie nie zapotrzebowania na energię cieplną, a tym samym na zmniejszenie rachunków oraz w konsekwencji zanieczyszczenia środowiska. To opcja dla osób, którym zależy na dobru naszej planety.

Nowoczesny czy klasyczny?

Katalogi domów prefabrykowanych są bardzo obszerne, dlatego też ci, którzy chcą zdecydować się na wybudowanie takiego budynku, mogą wybrać dla siebie projekt spełniający wszystkie ich oczekiwania. Może być to dom w stylu nowoczesnym, le również klasycznym, parterowy lub piętrowy, dlatego też można dopasować go do swoich marzeń. Dzięki prefabrykacji można zrealizować je w rekordowo krótkim czasie!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ