Domy pasywne

0
2527
Domy pasywne

Dom, to jedna z najważniejszych rzeczy dla człowieka, a nawet dla zwierzęcia. Gdyż w swoim domu wszyscy czujemy się bezpiecznie i swobodnie. Jest nam przytulnie i miło. Tym bardziej, gdy dom w lecie jest chłodny, a zimą ciepły. Aby tak było buduje się domy pasywne. Domy takie są coraz bardziej cenione i dlatego coraz bardziej popularne. Z każdym rokiem powstaje ich coraz więcej.

Domy pasywne, to budynki wyróżniające się dobrymi parametrami izolacyjnymi przegród zewnętrznych. Ogólnie producent domów ibudhaus.pl poleca domy mające na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji domu. A wiadomo, że zmniejszenie energii na ogrzanie domu daje możliwość zaoszczędzenia pieniędzy. I dlatego coraz częściej we współczesnym budownictwie podchodzi się do tej nowej metody. I nawet, gdy budowa domu energooszczędnego wydaje się droższa, to jednak z każdym rokiem procentuje. Dlatego warto przemyśleć wszystko przed rozpoczęciem budowy domu.

W budynkach energooszczędnych wykorzystuje się energię płynącą z promieniowania słonecznego w sposób bierny, czyli pasywny bez wykorzystania jakichkolwiek urządzeń i instalacji. Bardzo duży nacisk kładzie się obecnie na niezanieczyszczanie środowiska i dlatego dla osób decydujących się na budowę domu ekologicznego przeznaczone jest z urzędu wsparcie finansowe. Ekologiczne domy parterowe i ekologiczne domy piętrowe zapobiegną płaceniu dużych rachunków za ogrzewanie. Metoda ta w całej Polsce budzi duże zainteresowanie.

Aby budynek można było uznać za ekologiczny, albo inaczej zwany pasywnym lub energooszczędnym najpierw trzeba zadbać o jego odpowiednią konstrukcję i dokładne zaplanowanie wszystkich jego elementów. Jak również wziąć pod uwagę budowę domu z ekologicznych materiałów i ekologiczną metodą. Sama świadomość tego, że przyczyniamy się do ochrony środowiska napawa dumą. I choć czasem ktoś powie, że jednostka się nie liczy, to nie jest prawda. Bo właśnie z jednostek zbudowane są społeczeństwa. I każdy nawet jednostka ma wpływ na wszystko, a w tym na środowisko. I może zadbać o jego uzdrawianie lub wpłynąć na jeszcze większą degradację środowiska.

W budowie domu pasywnego ważne są podobne rzeczy, jak w każdym innym rodzaju budownictwa. A więc ważna jest konstrukcja, dach, jaka i układ pomieszczeń. Domy pasywne mają bardzo prostą konstrukcję. Oparte są na planie prostokąta, albo kwadratu. Nie mają one balkonów. Jeżeli posiadają taras, to jest on budowany osobno, aby nie ochładzał ścian domu. Dachy domów również mają za zadanie chronić wewnętrzne ciepło. I dlatego są zazwyczaj dwuspadowe, albo jednospadowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ