Jak działają gaśnice i do czego one służą?

0
1809

Pożar niestety jest nie do przewidzenia i posiadanie gaśnicy powinno być naturalne. Ich kolor jest zawsze czerwony, zgodnie z obowiązującą w Polsce normą.

Dostęp do gaśnicy musi być natychmiastowy. Najczęściej znajduje się ona na ścianie lub na podłodze. Większe gaśnice wyposażone są w wąż. Istnieje wiele rodzajów gaśnic. Zależy to od charakteru pożaru i od obiektów i które mu uległy. Przypisane są im następujące symbole:

A – gaszenie pożarów ciał stałych
B – gaszenie pożarów ciał stałych, oraz cieczy topliwych
C – gaszenie palących się gazów
D – gaszenie palnych metali
E – gaszenie urządzeń podłączonych do prądu
F – gaszenie olei i tłuszczów.

Jak działają gaśnice przeciwpożarowe. Stwierdziliśmy pożar, więc zdejmujemy gaśnicę, zrywamy zawleczkę, naciskamy zawór i kierujemy strumień w sam ogień. Środek gaśniczy znajdujący się wewnątrz gaśnicy spowoduje natychmiastowe zahamowanie rozprzestrzeniania się pożaru.

Gaśnice przeciwpożarowe

Gaśnica przeciwpożarowa powinna znajdować się zawsze w miejscu dostępnym dla każdego. Karygodne jest używanie gaśnic w celach rozrywkowych! Zużyta gaśnica nie ochroni nas przed pożarem!

Obecnie użycie gaśnic nie jest skomplikowane. Niektóre dawniejsze systemy gaśnic był uciążliwe w użyciu. Gaśnica w samochodzie powinna znajdować się za tylnym kołem w bagażniku. W pomieszczeniach miejsce gaśnicy nie powinno znajdować się w pobliżu potencjalnego źródła ognia (piec, grzejnik itp.) Ale jednak w takiej odległości, by móc pożar zdławić jak najszybciej. Na każdej gaśnicy istnieje dokładny opis jej przydatności i jak działa gaśnica przeciwpożarowa dowiemy się z opisu. Po zgaszeniu źródła ognia, pomieszczenie należy dokładnie przewietrzyć i zbadać, czy nie ma jeszcze zagrożenia ponownego zarzewia. Musimy być świadomi tego, iż niebezpieczne są również opary po pożarowe. Mogą one zawierać wiele niebezpiecznych związków chemicznych. Najlepiej wezwać fachowców ze Straży Pożarnej, by rzetelnie ocenili stan.

Gaśnice przeciwpożarowe mają określony okres przydatności. Należy to kontrolować i w miarę potrzeby wymienić wkład gaśnicy lub ją całą. Niebezpieczeństwo pożarów czyha na nas zawsze. Bądźmy czujni i nie dajmy się zaskoczyć. Nawet najlepsza gaśnica i najkrótszy czas reakcji nie spowodują uniknięcia szkód. A trauma, która nas dopadnie, męczyć będzie jeszcze bardzo długo. Szczególnie chrońmy dzieci i osoby niepełnosprawne, gdyż one są bardziej zagrożone. W razie dużego pożaru — dzwońmy od razu po Straż Pożarną, gdyż sami nie damy rady ugasić go gaśnicą. Bezpieczeństwo jest sprawą najważniejszą.

Więcej: https://strefa998.pl/218-gasnice

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ