Efektowne i funkcjonalne oświetlenie Twojego ogrodu

0
916
Efektowne i funkcjonalne oświetlenie Twojego ogrodu

W dzisiejszych czasach dbamy nie tylko o to, aby dom prezentował się atrakcyjnie w środku. Duże znaczenie ma także elewacja, ogrodzenie i oświetlenie zewnętrzne. Wszystkie te elementy powinny tworzyć jednolitą i efektowną całość. W poniższym artykule skupimy się na oświetleniu dedykowanym do ogrodu. W sprzedaży dostępne są liczne rodzaje lamp zewnętrznych, w tym: latarnie ogrodowe, kinkiety oraz girlandy do ogrodu i na taras.

Latarnie ogrodowe

Latarnie ogrodowe to instalacje, które dodają uroku i stylu każdemu ogrodowi. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są różne warianty takich stojących lamp przeznaczonych do ogrodu. Na uwagę zasługują zarówno modele potrzebujące stałego dostępu do sieci elektrycznej, jak i lampy zasilane światłem słonecznym, czyli latarnie solarne.

Każdy z nas może dopasować latarnię do stylu, w jakim urządzony jest ogród. Generalnie  można wyodrębnić trzy zasadnicze odsłony latarni ogrodowych, w tym:

  • latarnie ogrodowe o starodawnym wyglądzie,
  • latarnie ogrodowe o uniwersalnym wyglądzie,
  • latarnie ogrodowe o nowoczesnym wyglądzie.

Oczywiście, mówiąc starodawne latarnie, nie mamy na myśli nic negatywnego. Chodzi o to, że są one stylizowane na lampy montowane w dawnych ogrodach, np. angielskich. Posiadają antyczny wygląd i świetnie wpisują się w ogrody położone obok dworków lub kamienic. Z kolei latarnie o uniwersalnym wyglądzie, jak samo określenie wskazuje, pasują do każdego stylu ogrodu i nie wyróżniają się zbytnio w jego aranżacji. Ich zadaniem jest przede wszystkim oświetlenie ścieżek ogrodowych lub podjazdu.

Tymczasem latarnie nowoczesne są wybierane do współcześnie tworzonych ogrodów, znajdujących się przy budynkach o modernistycznym wyglądzie. Właściciele takich budynków wybierają zazwyczaj latarnie o prostej budowie i czarnym lub szarym kolorze.

Kinkiety zewnętrzne

Kolejnym elementem świetlnej aranżacji posesji mogą być kinkiety. Sprawdzają się one przede wszystkim w tej części ogrodu, która znajduje się niedaleko ścian budynku lub altanki. Kinkiety wprowadzają w ogrodzie przytulny klimat, doświetlają przejścia i jednocześnie efektownie podświetlają elewację.

Warto wiedzieć, że sklep Elektromag.pl oferuje kinkiety o tym samym wyglądzie co na przykład latarnie ogrodowe. Kupujący może zatem stworzyć jednolity system oświetlenia ogrodu. W opcji są także kinkiety z czujnikiem ruchu oraz czujnikiem zmierzchu. Godne uwagi są także kinkiety elewacyjne, na których można umieścić numer domu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nikt nie będzie miał problemu z odnalezieniem naszego budynku po zmierzchu.

Girlandy do ogrodu i na taras

Na koniec warto wspomnieć o girlandach dedykowanych do zawieszenia na zewnątrz. Takie ozdoby świetlne sprawdzają się zarówno na co dzień, jak i podczas imprez organizowanych latem w ogrodzie. Malutkie żaróweczki pozwalają uzyskać przyjemną i radosną atmosferę.

Pasek świetlny można zawiesić nad meblami ogrodowymi, na barierce lub drzewku, które rośnie w ogrodzie. Do wyboru są girlandy o różnej ilości i wielkości lampek oraz kolorze żarówek. Żarówki mogą bowiem dawać nie tylko białe, ale także kolorowe światło.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ