Firany krótkie – w jakich pomieszczeniach się sprawdzą?

0
1107
Firany krótkie

Firany krótkie zasłaniają jedynie okno i sięgają do parapetu. Nie przysłaniają jednak ściany, co ma znaczenie w pomieszczeniach w których z jakiegoś powodu zależy nam na tym, aby ten element pozostawić odsłonięty. Dlaczego więc je stosować i do jakich pomieszczeń się nadają? Podpowiadamy.

W jakich sytuacjach warto sięgnąć po krótkie firany?

Może się wydawać, że firany krótkie wyglądają mniej estetycznie od tych naturalnie zwisających do samej ziemi. Mimo, że na pierwszy rzut oka tak może być to jednak w konkretnych sytuacjach sprawdzą się po prostu lepiej. Przykładem tego może być ustawienie zaraz pod parapetem niewielkiego stolika lub innego mebla. W takim przypadku dolna część będzie po prostu jest niewidoczna, więc nie ma sensu zawieszać jej długiej wersji.

Powodem sięgania po krótkie firany są głównie względy praktyczne. W małych pomieszczeniach każdy centymetr wolnego miejsca jest praktycznie na wagę złota. Dzięki temu możemy swobodnie zagospodarować tą przestrzeń. Pozwoli to także uniknąć problemu z małymi dziećmi, które nie będą w stanie dosięgnąć krótkiej firany.

Do jakich pomieszczeń nadają się krótkie firany?

Krótkie firany do kuchni to wprost idealne rozwiązanie. Zapobiega to ich marszczeniu i zmniejsza ryzyko pobrudzeń. Jeśli w kuchni kaloryfer znajduje się zaraz przy oknie to logicznym rozwiązaniem jest sięgnięcie właśnie po krótką firanę. Zapobiegnie to jej żółknięciu i pozwoli komfortowo korzystać z okna. Świetnie w kuchni sprawdzą się nawet te, które sięgają zaledwie trzech czwartych całej wysokości okna.

Wiele osób stosuje krótkie firany do salonu. To dobry wybór zwłaszcza do pomieszczeń urządzonych w minimalistycznym stylu. Warto w takim przypadku sięgnąć po firanę bez zbędnych zdobień, wykonaną najlepiej w jasnej barwie, która przepuszcza jak najwięcej światła. To rozwiązanie idealnie wpasowuje się zwłaszcza do salonów o małych powierzchniach. Jeśli urządziliśmy ten pokój na styl klasyczny oraz dysponujemy dużymi przestrzeniami w środku to zdecydowanie lepiej wkomponują się tutaj długie, ozdobne firany.

Można w takim przypadku także zaopatrzyć się w duże i długie zasłony lub niewielkie zasłonki. Oba te rozwiązania wyglądają obecnie bardzo stylowo, więc jest to tylko indywidualna kwestia gustu co wybierzemy. Jeśli chodzi o kolor to warto postawić na kontrastową barwę. Jeśli jednak zasłony mają pełnić tylko formę ozdobną to można swobodnie sięgnąć po te z przeźroczystego woalu lub z białej organtyny. Pozwala to nieco zmiękczyć siłę padającego światła.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ