Z jakimi rodzajami prętów zbrojeniowych można spotkać się na budowie?

0
1140
Stalowe pręty żebrowane

Nieodzownym elementem wszelkich konstrukcji betonowych są pręty stalowe pełniące funkcję zbrojenia betonu. Dzięki nim beton staje się wytrzymalszy i zyskuje większą nośność. Zbrojenia mają najczęściej formę metalowych prętów oraz gotowych siatek zbrojeniowych, które zatapia się w betonie, by nadać mu większą wytrzymałość. Zbrojenia produkowane są z taniej i mocnej stali czarnej, a najczęściej występującą ich formą są pręty żebrowane.

Stalowe pręty żebrowane

To podstawowy materiał konstrukcyjny wykorzystywany do zbrojenia betonu, fundamentów, słupów nośnych i stropów. Pręty stalowe żebrowane powstają w procesie ciągnienia i walcowania stali czarnej. Są materiałem łatwym w obróbce, który można w dość prosty sposób ciąć, giąć i spawać. Charakterystyczne żebrowanie sprawia, że lepiej wiążą się z betonem i się z niego nie wyślizgują. Dzięki żebrowaniu łatwiejsze jest również instalowanie strzemion w ściśle określonych punktach. Stalowych prętów żebrowanych używa się przede wszystkim do zbrojenia ścian i słupów nośnych, stropów oraz płyt fundamentowych. W przypadku posadzek betonowych i różnego rodzaju wylewek ich miejsce mogą zastąpić zdecydowanie tańsze i łatwiejsze w montażu siatki zbrojeniowe.

Stalowe pręty gładkie

W hurtowniach zajmujących się sprzedażą wyrobów hutniczych lub materiałów budowlanych często obok tradycyjnych prętów stalowych żebrowanych znaleźć możemy również ich gładkie odpowiedniki. Takie pręty pełnią w zbrojeniach zwykle funkcję pomocniczą i praktycznie nigdy nie stosuje się ich samodzielnie, lecz zawsze w połączeniu z siatkami i prętami żebrowanymi. W związku z tym, że są materiałami produkowanymi ze stali konstrukcyjnej, wraz z różnymi rodzajami kształtowników stanowią przykład uniwersalnych materiałów budowlanych wykorzystywanych zarówno w przypadku konstrukcji nośnych, jak i spawanych. Pręty stalowe gładkie używane są m.in. do zbrojenia kominów, masztów, posadzek i stropów. Gładkich prętów można używać także do wzmacniania słabego betonu. Poza budownictwem można wykorzystać je jako element konstrukcyjny przy budowie różnego rodzaju maszyn, pojazdów i urządzeń.

Szukając prętów stalowych na budowę, możesz natknąć się na ich dwie wersje. Są to pręty żebrowane, najczęściej spotykane, przeznaczone do zbrojenia betonu, wykorzystywane do wzmacniania fundamentów, ścian i słupów nośnych, przygotowania stropów i posadzek o zwiększonej nośności oraz pręty gładkie, które wykorzystuje się jako zbrojenie pomocnicze lub materiał konstrukcyjny przy budowie hal, wiat, magazynów, maszyn i urządzeń.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ