Fotowoltaika – jakie korzyści finansowe może nam przynieść?

0
872
Fotowoltaika

Coraz więcej osób poszukuje rozwiązań, które pozwolą im pozyskiwać energię z odnawialnych źródeł. Faktem jest bowiem, że tradycyjne źródła energii są na wyczerpaniu, a korzystanie z nich nie pozostaje bez wpływu na środowisko naturalne. Jednym ze sposobów na to, jak pozyskiwać energię, a jednocześnie oszczędzać, jest fotowoltaika. Jakie korzyści finansowe może nam przynieść zainstalowanie fotowoltaiki?

Niższe rachunki za prąd

Osoby, które korzystają z fotowoltaiki, płacą o wiele niższe rachunki za prąd. Obecnie średniej wielkości gospodarstwo domowe musi co miesiąc regulować rachunek w wysokości około 200 zł, co daje nam wydatek rzędu 2400 zł rocznie! Tymczasem ci, którzy zdecydowali się na montaż fotowoltaiki, mogą obniżyć rachunki za energię elektryczną do minimum. Co prawda wciąż będą musieli oni uiszczać pewną kwotę na rzecz dostawcy prądu, co wynika z tak zwanych opłat stałych, których wysokość jest niezależna od ilości pobranej energii, jednak ich rachunek nie powinien przekroczyć 500 zł w skali roku. Musimy jednak pamiętać o doborze odpowiednich paneli, dzięki którym wyprodukujemy tyle energii, ile rzeczywiście jest nam potrzebne na co dzień.

Ulga podatkowa

Fotowoltaika stała się w ostatnim czasie niezwykle opłacalna, a to za sprawą tak zwanej ulgi termomodernizacyjnej, z której mogą skorzystać właściciele domów wolno stojących. Kwota ulgi jest naprawdę imponująca, gdyż wynosi aż 53 tysiące złotych. Małżonkowie, którzy są współwłaścicielami nieruchomości, mogą odliczyć aż 106 tysięcy złotych – ulga przysługuje bowiem każdemu z nich z osobna. Odliczyć możemy nie tylko koszty materiałów (paneli, łączników i innych elementów), ale również robocizny. Pamiętajmy jednak, że wszystkie wydatki muszą zostać potwierdzone imiennymi fakturami, dzięki którym można bez problemu zidentyfikować, kto jest nabywcą towaru lub usługi. Ulga podatkowa przysługuje nie tylko osobom, które osiągają dochody z pracy, ale również przedsiębiorcą. Ważne jednak, aby z fotowoltaiki korzystali domownicy, a nie pracownicy firmy.

Dotacje

Fotowoltaika stanowi dosyć spory wydatek, dlatego rząd zdecydował się ją w pewien sposób dofinansować. Niektóre dotacje pochodzą również z budżetów lokalnych. Ile pieniędzy możemy otrzymać? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż wszystko zależy od tego, jakie dochody osiągamy. Najczęściej jednak otrzymamy dotację w wysokości kilku tysięcy złotych. Co ważne, jest to dotacja bezzwrotna, bez względu na to, z jakiego dokładnie programu wsparcia zostanie przyznana.

 

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ