Zamki wierzchnie do drzwi wejściowych – jak wybierać, by trafić?

0
749
Zamki wierzchnie do drzwi wejściowych

Odpowiednio dobrany zamek do drzwi pełni wyjątkowo istotne funkcje. Najważniejszym jego zadaniem będzie zabezpieczać Twoje drzwi przed sforsowaniem i włamaniem. Stosując odpowiednio dobrany zamek, masz pewność, że dostęp do środka uzyskają wyłącznie osoby posiadające specjalny klucz. Ponieważ zamki mogą różnić się rozmaitymi parametrami, w tym również cechami konstrukcyjnymi, warto w czasie ich zakupu zwrócić uwagę na kilka najważniejszych spraw. Poniżej podpowiadamy jak krok po kroku dobrać zamek wierzchni do drzwi wejściowych w domach i mieszkaniach. 

Zakup zamka – krok po kroku

Wszystkie typy drzwi potrzebują zamka, by mogły działać sprawnie i bezpiecznie. Niektóre skrzydła drzwiowe są co prawda kupowane wraz z wbudowanym zamkiem – są to najczęściej drzwi antywłamaniowe. Jednak w większości przypadków drzwi nie są wyposażone w zamek, a zakup tego ostatniego spoczywa na Twoich barkach. Na podstawie jakich kryteriów warto wybierać mechanizm zamykający? 

Warto rozpocząć od spraw zupełnie podstawowych – takich jak kierunek otwierania danego zamka. Oczywiście, możliwości są tylko dwie – zamki lewe lub prawe. Kierunek otwierania określa się, stojąc twarzą ku drzwiom od strony, ku której się otwierają. Jeśli wówczas zawiasy drzwi znajdują się po stronie lewej – masz do czynienia z drzwiami lewymi – jeśli są po prawej – są to drzwi prawe. Ponadto, znajdziesz także uniwersalne modele zamków, które można otwierać w obie strony. Wytrzymałe i wysoce odporne modele znajdziesz pod linkiem https://www.sparta.com.pl/pl/zamki.

Grubość zamka ma nie mniejsze znaczenie. Zamek należy bowiem montować korzystając z odpowiednio dobranych elementów montażowych – śrubek, nakładek, wkrętek. Nie powinny być zbyt długie ani zbyt grube, gdyż w innym wypadku zamek drzwiowy nie będzie spełniał należycie swoich najważniejszych funkcji. 

Warto także sprawdzić wymiary zamka i upewnić się, że będzie pasował do otworów znajdujących się w Twoich drzwiach. Niektóre skrzydła są pozbawione otworów na zamki i należy dopiero je wykonać, sugerując się właśnie rozmiarem kupionego zamka. 

Pozostałe ważne sprawy w czasie zakupu zamka do drzwi 

Rodzaj zamka warto dobierać względem funkcji, którą będzie on pełnił w drzwiach w jakich zostanie zamontowany. Często bowiem w skrzydłach drzwiowych montuje się nie jeden, ale dwa lub nawet 3 różne zamki. W zależności, czy interesujący Cię zamek będzie pełnił funkcję głównego zabezpieczenia, czy też będzie jedynie zamkiem dodatkowym, warto postawić na urządzenia o odmiennej klasie odporności na sforsowanie i włamanie. Oczywiście, zamek główny powinien odznaczać się najwyższymi parametrami wytrzymałościowymi. Zamków głównych polecamy poszukiwać pod linkiem https://www.sparta.com.pl/pl/wierzchnie-drzwiowe-zamki.

W trakcie zakupu zamka warto też wziąć pod uwagę lokalizację drzwi, w których zamek zostanie zamontowany. Odmienny rodzaj zamknięcia warto wybrać do drzwi wejściowych do domu, odmienny do drzwi piwnicznych, garażowych lub do osłony jeszcze innych miejsc. Pod tym względem, warto dostosować poziom zabezpieczeń i klasy antywłamaniowej kupowanego zamka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ