Garderoba – krótki poradnik o zasadach jej urządzania

0
1484

Garderoba to specyficzny rodzaj pomieszczenia. Do niedawna jeszcze powszechnie panowała opinia, że na garderobę mogą sobie pozwolić jedynie najbogatsze osoby. Obecnie natomiast garderoba przestaje być synonimem luksusu, a zaczynamy ją postrzegać jako po prostu jedno z wielu pomieszczeń, pełniące przede wszystkim funkcje praktyczne. Z garderobami spotkać się możemy nie tylko w domach, ale coraz częściej pojawiają się również w mieszkaniach w blokach. Nawet niewielkie pomieszczenie, o powierzchni zaledwie dwóch metrów kwadratowych, może stać się niezwykle pomocną garderobą. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy o zasadach aranżacji i wyposażenia garderoby.

Garderoba garderobie nierówna – czyli jak stosować zasady ergonomii w garderobie

Urządzanie garderoby to nie lada sztuka. Każdy, kto miał okazję aranżować to pomieszczenie w swoim miejscu zamieszkania, zdaje sobie sprawę jak trudnym jest to zadaniem. Często bowiem stajemy przed koniecznością pomieszczenia wielu rozmaitych ubrań, w niewielkiej, ograniczonej przestrzeni. Jak sobie z tym radzić?

Przede wszystkim należy pamiętać o stosowaniu zasad ergonomii. Garderoba powinna być bowiem urządzona przede wszystkim w sposób praktyczny – ułatwiający korzystanie z niej, odnajdywanie ubrań oraz ich zakładanie. Dlatego, znaleźć dziś możemy rozbudowany zestaw mebli i urządzeń dedykowanych właśnie do tego typu pomieszczeń.

Wśród nich, znajduje się między innymi pantograf. Jest on stosowany przede wszystkim w garderobach o wysokim stropie. Czym jest pantograf? Ma on postać długich drążków wyposażonych w uchwyty, których ustawienie możemy regulować. W zależności od naszych potrzeb możemy opuszczać w dół lub podnosić do góry, by sięgnąć po wybrane przez nas ubrania.

Drążki do wieszania ubrań to klasyczne rozwiązanie. Są instalowane zarówno wewnątrz szaf, jak i przy ścianach. Warto pamiętać, że drążki powinny znajdować się około 40-50 cm od ściany. W innym wypadku nie będziemy mieli możliwości powieszenia na nich wieszaków. Drążki oraz pantografy do garderoby znajdziemy między innymi w ofercie sklepu Locker.

Meble do garderoby – po jakie sięgać, jakich unikać?

Również specjalne rodzaje mebli nadają się do stosowania w garderobie. Do takich należą różnego typu półki – zarówno te na ubrania wiszące, jak i ubrania składane. Jeśli dysponujemy większymi ubraniami – na przykład sukienkami lub spódnicami, wówczas warto zaopatrzyć się w półkę z drążkiem, wysoką na przynajmniej 150 cm. W innym wypadku, nie będziemy mieli możliwości przechowywania tak długich ubrań w pozycji prostej. Do przechowywania spodni na „eleganckie okazje” wystarczą półki wysokie na około 100 cm.

Ubrania składane możemy natomiast przechowywać zarówno w półkach, jak i szufladach. Te ostatnie są wyjątkowo pomocne do przechowywania ubrań sezonowych, z których korzystamy jedynie przez kilka miesięcy w roku.

Wyposażenie garderoby stanowią też różnego typu pudełka, opakowania, kosze oraz pojemniki. W nich przechowujemy zarówno dodatki – czapki, szaliki, rękawiczki – jak i buty lub elementy dekoracyjne. Warto przy tym pamiętać o konieczności zachowywania porządku – najlepiej, jeśli określoną grupę przedmiotów przechowywać będziemy w podobnym zestawie pudełek lub w tym samym, wydzielonych dla nich miejscu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ