Wydawać by się mogło, że włączniki światła to stały, niezmienny element każdego domu. Przyzwyczailiśmy się do standardowych elementów – ramki i przycisków, montowanych na ścianach każdego pomieszczenia.
Na rynku można znaleźć coraz więcej praktycznych rozwiązań zdalnych, które usprawniają sterowanie wszystkimi punktami świetlnymi w domu, poprawiając komfort, bezpieczeństwo i obniżając koszty oświetlenia.
Jednym z ciekawszych produktów stają się inteligentne włączniki światła, współpracujące z dedykowanymi aplikacjami mobilnymi.
Sterowanie zdalne przy pomocy aplikacji – co jest potrzebne?
Wbrew pozorom urządzenia do sterowania za pośrednictwem lokalnej sieci WiFi nie są specjalnie skomplikowane. W większości przypadków wystarczy wyposażyć się we włączniki (najczęściej dotykowe panele szklane) oraz specjalne bramki, które parują i integrują włączniki z aplikacją. Tego typu urządzenia są dostępne choćby na stronie: https://gajwer.pl.
Program do sterowania urządzeniem ściąga się bezpośrednio na urządzenie mobilne – telefon lub tablet, dzięki czemu punkt sterowania domowymi lampami ma się zawsze w zasięgu ręki, oczywiście jeśli tylko zadba się o dostęp do Internetu.
Ograniczenia techniczne – gdzie można wykorzystać inteligentne włączniki?
Tak niewielka ilość elementów inteligentnej instalacji sprawia, że może być ona wprowadzona niemal w dowolnym miejscu.
Nowoczesne włączniki szklane bez trudu mieszczą się w standardowych puszkach elektrycznych, dzięki czemu łatwo montuje się je na miejscu zwykłych akcesoriów przyciskowych, bez konieczności przerabiania całej instalacji elektrycznej.
Ściągnięcie aplikacji na telefon i personalizacja jej również nie zajmują wiele czasu, a przy tym są niezmiernie wygodne oraz intuicyjne w codziennym użytkowaniu.
Dlaczego warto używać inteligentne włączniki światła?
Podstawową zaletą inteligentnych włączników jest poprawa funkcjonalności wnętrz oraz komfortu zarządzania oświetleniem w każdym z pomieszczeń. Dzięki obsłudze zdalnej za pośrednictwem aplikacji nie trzeba odrywać się od zadań, aby poprawić warunki oświetleniowe. Wszystko można zrobić znad biurka lub nie podnosząc się z kanapy w salonie. Tego typu rozwiązania są zatem wielkim ułatwieniem dla wszystkich użytkowników, również tych z ograniczoną mobilnością.
Aplikacje dają szerokie spektrum możliwości i wygodnego regulowania różnych parametrów oświetlenia – od natężenia, przez temperaturę barwową, a w niektórych przypadkach nawet do koloru (jeśli zastosuje się odpowiednie źródła światła). Pozwala to na optymalne dopasowanie warunków do konkretnych okoliczności.
Regulowanie warunków oświetleniowych za pośrednictwem aplikacji to szansa na optymalizację zużycia energii elektrycznej. Zmniejszenie jasności światła, wyłączanie poszczególnych lamp, gdy nie są akurat potrzebne sprawia, że wysokość domowych rachunków za prąd spada, a w domowym budżecie pojawiają się solidne oszczędności.
Nowoczesny sposób na inteligentne sterowanie domem
Nie zapominajmy o tym, że inteligentne włączniki można wprowadzić do szerszych instalacji. Świetnie sprawdzają się w ramach systemów Smart House, pozwalając na zwiększenie funkcjonalności całego domu oraz poprawę jakości życia wszystkich jego użytkowników.
Nowoczesne technologie coraz częściej goszczą w naszych domach. Powoli stają się w nich codziennymi bywalcami, bez których trudno wręcz wyobrazić sobie zwykłe funkcjonowanie.