Jak odmienić starą kanapę w salonie? Postaw na oryginalne poduszki!

0
712
Jak odmienić starą kanapę w salonie

Wymiana starej kanapy na nową to spory wydatek. Czasami również nieopłacalny, bo mebel może nam po prostu przestać się podobać, choć wcale nie jest zniszczony i nie ma żadnych ubytków. Ciekawym sposobem na odmianę starej kanapy jest zafundowanie jej zupełnie nowych poduszek.

Jak dobierać poduszki na kanapę w salonie? Postawić na kolor, a może wzór? Ułożyć je symetrycznie czy w nieładzie? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Ilość, rozmiar i ułożenie poduszek

Zarówno rozmiar, kształt, ułożenie oraz liczbę wybranych poduszek należy dostosować do wielkości posiadanej kanapy. Nie można także zapominać o aranżacji w domu. Całość powinna być spójna, aby nie osiągnąć efektu chaosu, lecz zyskać na harmonii.

Warto stosować się do zasady, że im mniejszy mebel, tym mniejsza liczba poduszek. Na szezlongu lub fotelu sprawdzi się jedna poduszka. Na kanapie dwuosobowej można ułożyć trzy poduszki. Trzyosobowa kanapa w salonie będzie świetnie wyglądała nawet z pięcioma poduszkami.

Układać je symetrycznie, czy po jednej stronie kanapy? To zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Weźmy również pod uwagę kształt i rozmiar kanapy. Na małej fajnie prezentują się poduszki ułożone po jednej stronie. Na przestronnej, mieszczącej co najmniej kilka osób, można stawiać na symetrię, która da wrażenie uporządkowania i pożądanej prostoty.

Przemyślmy także kształt poduszek. Do wyboru mamy nie tylko kwadratowe, ale i prostokątne, okrągłe oraz w nietypowych propozycjach, np. kształtem nawiązujące do jakiegoś przedmiotu. W stonowanej aranżacji, na zwyczajnej kanapie można spróbować połączenia różnych kształtów. Dzięki temu uzyskuje się ciekawe efekty.

Gdy w grę wchodzi estetyka, trzeba jednak uwzględnić pozostałe elementy wyposażenia. Skupiamy się na poduszkach, lecz czasami to wciąż za mało, aby salon stał się bardziej atrakcyjny. Gdy pozwalają na to finanse warto rozejrzeć się za nowymi meblami lub innymi artykułami praktycznymi i dekoracyjnymi zarazem. Szeroką ofertą znajdziemy w sklepie DomIDeko.pl.

Jak dobierać kolory i wzory?

Najczęściej wraz z kompletem nabywanych mebli wypoczynkowych otrzymujemy poduszki w tym samym kolorze, co tapicerka. To rozwiązanie, które jest mało ciekawe, ale nie musimy wyrzucać starych poduszek. Postawmy na wielobarwne lub wzorzyste poszewki z oferty https://www.dekoori.pl/, a do tego dobierzmy nowe poduszki.

Jak łączyć wzory i kolory? Odcienie kontrastowe są dobrym rozwiązaniem. Kontrast między kanapą a poduszką zwraca na siebie uwagę. Można także postawić na jednobarwną poduszkę, a obok tę we wzór, ale utrzymany w podobnej tonacji. Estetycznie i oryginalnie wyglądają poduszki w tym samym kolorze, za to w różnych jego odcieniach.

Pamiętajmy o tym, że można zestawiać ze sobą nie tylko kontrastowe kolory, ale i wzory, materiały oraz faktury. Trendy wnętrzarskie pozwalają dziś na bardzo dużo!

Dobór zgodnie z wystrojem salonu

Salon spełnia wiele ważnych funkcji, dlatego jego aranżacja musi być dobrze przemyślana, w każdym detalu, także mając na względzie wybierane poduszki.

Kluczem do sukcesu jest stworzenie miejsca przytulnego i przyjaznego, bez utraty na jego funkcjonalności. Poduszki mają tu ważne zadanie – są nie tylko praktyczne, ale i dekoracyjne. Ich walory wizualne muszą współgrać z całym wystrojem.

Jeśli brak nam pomysłu, poszukajmy inspiracji w sieci, w sklepach z wyposażeniem do wnętrz i na wystawach. Nie bójmy się nieoczywistych połączeń i nietypowych kolorów czy wzorów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ