Jak skutecznie wyciszyć dom?

0
1910
Jak skutecznie wyciszyć dom?

Cisza i spokój to jedne z najważniejszych aspektów, jakie powinny być zachowane w każdym domu. Jest to miejsce, w którym odpoczywamy i pracujemy, dlatego tak ważne jest, aby nic nam w tym nie przeszkadzało. Jednym z czynników, które mają wpływ na to, w jakim stopniu hałasy docierają do mieszkania, są drzwi wejściowe. To one hamują głośne dźwięki dochodzące na przykład z ulicy, dlatego podczas zakupu warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału są wykonane oraz, czy mają możliwość tłumienia odgłosów, co umożliwi dodatkowe wyciszenie domu. Poniżej podpowiadamy, jakie cechy powinny mieć idealne drzwi oraz, jak ewentualnie je dodatkowo wyciszyć.

Jakie drzwi wybrać?

Kupując drzwi akustyczne do domu czy mieszkania, warto wcześniej zorientować się, jakie powinny one spełniać warunki, aby w optymalny sposób tłumić dźwięki pochodzące z zewnątrz. Na pierwszym miejscu powinniśmy zwrócić uwagę na udokumentowany współczynnik izolacyjności akustycznej. Jest to wskaźnik, który określa stopień tłumienia dźwięków wytwarzanych bezpośrednio w powietrzu. Oczywiście, czym wyższy wskaźnik, tym lepsza szczelność dźwiękowa.

Następnym ważnym parametrem przy wyborze tego rodzaju drzwi, jest grubość skrzydła. Czym grubsze skrzydło, tym ciężej przedostać się hałasowi do środka. Optymalny wymiar to około 46 mm. Efekt może być dodatkowo wzmocniony poprzez wypełnienie tej przestrzeni płytą dźwiękoszczelną. Dzięki temu zyskujemy podwójną barierę, która doskonale chroni nas przed nadmierną częstotliwością odgłosów pochodzących z zewnątrz, przez co gwarantuje optymalne wyciszenie domu.

W przypadku drzwi akustycznych wejściowych również bardzo istotną kwestią są zabezpieczenia, które ochronią nas przed włamaniem. Na rynku dostępne są modele posiadające główne i dodatkowe zamki trzybolcowe oraz stałe sworznie antywyważeniowe. Jeśli drzwi akustyczne, które wybraliśmy, posiadają tego rodzaju udogodnienia, możemy być niemal pewni, że podjęliśmy dobrą decyzję. Dzięki nim, nie tylko zminimalizujemy poziom hałasu docierający do domu czy mieszkania, ale również skutecznie zabezpieczymy się przed amatorami włamań i kradzieży.

Jak dodatkowo wyciszyć drzwi wejściowe?

Bardzo ważnym elementem jest próg, dlatego najlepiej od razu sprawdzić, czy w naszym mieszkaniu został ona zamontowany. W przypadku tłumienia dźwięków, najbardziej sprawdzają się progi metalowe. Ważne jest również, aby przylegał on szczelnie do skrzydła drzwiowego. Jeśli chcemy dodatkowo wzmocnić wyciszenie domu, możemy od spodu drzwi przykleić izolację.

Po zamontowaniu drzwi akustycznych warto również zainwestować w specjalne samoprzylepne taśmy uszczelniające. Mogą one okazać się przydatne w przypadku, kiedy pojawią się nieszczelności pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem. Problem ten zazwyczaj dotyczy starszych modeli drzwi, ale dobrze jest mieć taką taśmę w razie, gdyby te nowe uległy uszkodzeniu i konieczne byłoby dodatkowe wyciszenie domu. Montaż taśmy tłumiącej nie jest trudny i zajmuje zaledwie kilka chwil a sama taśma jest niedroga, zatem warto mieć ją w swoim kąciku majsterkowicza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ