Jak wybrać odpowiednią studzienkę kanalizacyjną?

0
224
Jak wybrać odpowiednią studzienkę kanalizacyjną

Właz do studzienki kanalizacyjnej to nieodłączny element krajobrazu większych i mniejszych miast. Charakterystyczna para wodna unosząca się nad ujściem studzienki kanalizacyjnej w Nowym Jorku jest wręcz symbolem wielkomiejskości.

Jeśli jednak odrzucimy tę nieco filmową i romantyczną wizję studzienek kanalizacyjnych, okaże się, że temat jest dość złożony. To, co widzimy na ulicach, to tak naprawdę wiele różnych studzienek, które mają odmienne zastosowania i są produkowane z odmiennych materiałów. Z grubsza, studzienki kanalizacyjne można podzielić na te włazowe (czyli dające możliwość przeprowadzanie rewizji przez człowieka wewnątrz studni) i niewłazowe, do których można dostać się jedynie przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń. Mogą być wykonana z kamionki, kamienia lub z żywicy poliestrowej.

Jak wybrać odpowiednią studzienkę kanalizacyjną?

Osoby, które stoją przed zadaniem wyboru odpowiedniej studzienki kanalizacyjnej dla swojej inwestycji, muszą rozpatrzeć wiele czynników, decydujących w ostatecznym rozrachunku o tym, jaka będzie trwałość produktu oraz czy będzie on spełniał swoje funkcje przez długi czas. Konieczne jest dobranie takiej studzienki kanalizacyjnej, która nie będzie generowała wydatków przez konieczność wymiany poszczególnych jej części składowych na przestrzeni lat. Studzienki kanalizacyjne muszą być odporne na działanie temperatur o dużych amplitudach. Muszą być też oczywiście szczelne, aby przez włazy nie przedostawały się do nich wody opadowe lub roztopowe.

Studzienki kanalizacyjne betonowe – czy naprawdę nie mają sobie równych?

Jednymi z najpopularniejszych materiałów, z których produkuje się studzienki kanalizacyjne, jest oczywiście beton. Zapewnia on trwałość na dostatecznym poziomie dla warunków atmosferycznych naszej strefy geograficznej. Jednocześnie, jest to materiał na tyle elastyczny, że możliwe jest kupienie studzienek betonowych o najróżniejszych kształtach. Dlatego, gdy potrzebujemy studzienki o nietypowym kształcie,względnie taniej, a nawet produkowanej pod wymiar, to najpewniej znajdziemy ją w wersji właśnie betonowej.

Dlaczego studzienki kanalizacyjne z tworzyw są solidną konkurencją dla ich betonowych odpowiedników?

Nie można jednak też zignorować faktu, że w ostatnich latach studzienkom betonowym wyrasta pokaźna konkurencja, czyli studzienki kanalizacyjne z tworzyw sztucznych. Mocnych, odpornych na korozję i działanie kwasów materiałów, które nie pękają ani nie rozszczelniają się przy największych mrozach. Są lżejsze niż studzienki kanalizacyjne betonowe i dają możliwość prostego, szybkiego i taniego montażu (bo nie trzeba zaciągać specjalistycznego sprzętu budowlanego do usadowienia ich ujść na terenie). Najczęściej do produkcji studzienek z tworzyw sztucznych stosuje się polipropylen, czy polichlorek winylu, a także polietylen. Bardzo dobre produkty w tej kategorii ma uznana na polskim rynku marka Rurex.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ