Jak wyposażyć spiżarnię?

0
3084

Spiżarnia w domu to ogromne ułatwienie dla każdej gospodyni. Miejsce, w którym można przechowywać zapasy i przygotowane przetwory. Warto wydzielić przestrzeń w domu, do której będzie można swobodnie zaglądać w razie potrzeby.

Spiżarnię można urządzić w osobnym pomieszczeniu, specjalnie przygotowanej do tego wnęce lub wydzielić miejsce na korytarzu i w kuchni. Bez względu na wybrany punkt, schowek ma być przede wszystkim funkcjonalny i ułatwiać segregowanie żywności. Do tego celu najlepsze okazują się meble z wygodnym dostępem do półek takie jak np. regały metalowe skręcane.

Meble z półkami

Na rynku znajdziemy wiele modeli regałów, które są wykonane z różnych surowców. Każdy model ma swoje zalety i wady, dlatego warto zastanowić się nad wyborem. Niektóre meble łatwiej rozłożyć i w razie czego przenieść w inne miejsce, np. regały metalowe skręcane. Inne są trudniejsze w montażu, ale za to mają mniej surowy wygląd.

Jaki regał nadaje się do spiżarni?

Do spiżarni odpowiednie są przede wszystkim modele solidne i trwałe. Muszą być wystarczająco mocne, aby udźwignąć duży ciężar – słoiki z zaprawami mają swoją wagę. Odpadają zatem wszystkie półki, których maksymalny udźwig nie przekracza kilkunastu kilogramów. Drugi ważny aspekt to to, gdzie będzie wyznaczona przestrzeń na meble – w kuchni, za drzwiami czy na widoku. Jeśli spiżarnia będzie widoczna, wówczas meble muszą współgrać z resztą wystroju wnętrza.

Materiał i model

Producenci oferują dużo ciekawych modeli regałów, które różnią się budową, wielkością, udźwigiem, rodzajem zastosowanego materiału oraz dodatkowymi rozwiązaniami.

Regały drewniane – najchętniej wybierane do mieszkań, ponieważ muszą komponować się z meblami stojącymi w kuchni, czy w korytarzu. Odpowiednio zabezpieczone drewno jest trwałe, dobrze znosi kontakt z wilgocią, jaka powstaje podczas gotowania w kuchni. Drewno daje sporo możliwości, ponieważ można je przemalować na dowolny kolor i dopasować w ten sposób do reszty pomieszczenia. Efektowne i estetyczne, jednak charakteryzują się niskim udźwigiem półek, dlatego nadają się do przechowywania lżejszych zapasów.

Regały metalowe – dają bardzo dużo możliwości konstruktorskich. Bardzo praktyczne są regały metalowe skręcane, które można montować w dowolny sposób (np. regulować wysokość półek do swoich potrzeb, nie ma też problemu z dokupieniem dodatkowych półek). Metalowe modele mają bardzo duży udźwig, nawet do kilkudziesięciu kilogramów. Przydadzą się zatem tam, gdzie przechowujesz swoje przetwory w cięższych słoikach. Metalowe regały nie są reprezentacyjne, ale odpowiednio pomalowane mogą wkomponować się w wystrój kuchni.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ