Jak zadbać o bezpieczeństwo na budowie?

0
3774
Jak zadbać o bezpieczeństwo na budowie?

Budowa własnego domu jednorodzinnego to ogromne wydarzenie w życiu każdego człowieka. Jest środkiem w drodze do szczęśliwego życia rodzinnego, którego realizacja wymaga od nas wielkiego zaangażowania i poświęcenia. Budowa domu generuje nie tylko duży stres, ale przede wszystkim koszta związane z zakupem działki budowlanej, materiałów budowlanych, zatrudnieniem fachowców czy wynajmem maszyn budowlanych.

Wielu śmiałków usiłuje dowieść swej samowystarczalności próbując wznieść bezpieczny dom własnymi siłami, jednak zatrudnienie ekipy remontowo-budowlanej staje się wyborem koniecznym. Na terenie budowy czyha wiele niebezpieczeństw, które mogą pozbawić nas nie tylko zdrowia, ale i życia. Zatem jak zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo swoje i pracowników na budowie?

Środki ochrony indywidualnej

Jest to termin używany w budownictwie, który jasno określa środki zapobiegawcze stosowane w czasie wykonywania prac budowlanych. Chodzi tutaj przede wszystkim o odpowiednie wyposażenie i ubiór roboczy – okulary ochronne niezbędne podczas piłowania czy spawania, solidne buty robocze chroniące stopy przed nierównym i pełnym odpadków terenem, porządny kask ochronny czy maski przeciwpyłowe.

Środki ochrony zbiorowej

Kolejny termin stosowany odnośnie budwonictwa, który wyznacza środki BHP stosowane w czasie wykonywania prac budowlanych przez większą grupę osób. Zazwyczaj jest to po prostu stosowanie rozwiązań technicznych chroniących robotników przed szkodliwymi warunkami środowiska pracy. Do środków ochrony zbiorowej można zaliczyć: odpowiednie oświetlenie, wentylację i klimatyzację, system oddymiania czy instalację piorunochronną. Bez spełnienia tych warunków nie ma mowy o zachowaniu bezpieczeństwa w trakcie budowy domu.

Materiały i narzędzia

Budowa własnego domu jest inwestycją długoterminową, na której nie warto oszczędzać. Zwłaszcza w przypadku, gdy to od nas zależy zdrowie i życie nie tylko przyszłych mieszkańców domu, ale również pracowników budowy. Zarówno materiały, jak i narzędzia niskiej jakości mogą być jedną z przyczyn poważnych wypadków na budowie. Niestabilna konstrukcja i zawodzące narzędzia to prosty przepis na przykry incydent, szczególnie na wysokościach.

Stan techniczny sprzętu budowlanego

Budowa domu nie może przebiegać sprawnie i gładko bez zastosowania maszyn budowlanych. Sprawdzenie ich stanu technicznego przed pierwszym użyciem powinno być nadrzędnym obowiązkiem. Wiele wypożyczalni wyposaża swoją flotę w maszyny marki CAT, która jest jednym z pionierów na rynku sprzętu budowlanego. W wielu miejscach można dokonać serwisu maszyn Caterpillar, a także zakupić oryginalne części CAT. Dzięki temu, bezpieczeństwo operatorów maszyn budowlanych jak i innych uczestników budowy będzie stało na najwyższym poziomie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ