Jak znaleźć najlepsze obuwie antystatyczne i w jakich branżach jest niezbędne?

0
1387
robotnik

Zjawisko elektrostatyczności dotyczy wyładowań powstałych na skutek różnego naładowania dwóch obiektów. Najczęściej źródłem wyładowania elektrostatycznego jest człowiek, dlatego w wielu miejscach, gdzie stosowana jest precyzyjna aparatura stosowane są maty antystatyczne, chroniące przed efektem ESD. Z kolei pracownicy powinni zostać zaopatrzeni w buty robocze ESD, które najlepiej chronią ich przed wyładowaniami, a przy okazji chronią także wrażliwy sprzęt. W dzisiejszym poradniku doradzimy, jak znaleźć najlepsze obuwie antystatyczne chroniące przed efektem ESD, a także w jakich branżach jest niezbędne.

Obuwie ESD – zgodność z normą i odpowiednia podeszwa

Przy wyborze obuwia ESD trzeba zwrócić uwagę czy spełnia ono normę EN 61340-5-1. Oznacza to ni mniej ni więcej, że  gwarantuje ono opór elektryczny minimum 0,75 MQ. Dzięki temu mogą być łagodzone skutki wyładowań elektrostatycznych. Niezbędne jest również stosowanie mat, które pozwalają na bezpieczne odprowadzanie ładunków. Podeszwa butów roboczych ESD ma izolować i chronić przed wyładowaniami elektrostatycznymi. Powinna również izolować wszelkie wstrząsy. W związku z tym stosowana jest dodatkowo wkładka absorbująca wstrząsy. To najważniejsze elementy na które należy zwrócić uwagę przy wyborze, gdyż gwarantują bezpieczeństwo, jak również wygodę. Oczywiście to nie jedyne cechy obuwia ESD.

Dodatkowe wzmocnienia, które sprawiają, że obuwie chroni podwójnie

buty robocze ESDPrzede wszystkim buty robocze ESD powinny posiadać dodatkowe wzmocnienia. Zaczynając od podeszwy warto, by była wykonana z podwójnej warstwy poliuretanu. Taka podeszwa ma nie tylko właściwości antypoślizgowe, ale również chroni przed działaniem wysokiej temperatury, nawet do 140 stopni. Istotne znaczenie ma również to, jaki certyfikat mają buty robocze ESD, jeśli chodzi o podeszwę antypoślizgową. SRC oznacza odporność na olej na podłożu stalowym i roztwór mydlany na podłożu ceramicznym. SRA to ochrona przed poślizgnięciem na podłożu ceramicznym, a a SRB stalowym. Ponadto obuwie ESD może być wyposażone w podnosek kompozytowy, który jest lekki, a przy tym chroni przed siłą uderzenia 200 J. Takie obuwie może sprawdzić się w magazynach, gdzie korzysta się z wyspecjalizowanych urządzeń elektronicznych.

Obuwie ESD w branży medycznej, farmaceutycznej i chemicznej

pracownik chemiaJuż wiesz czym powinno charakteryzować się najlepsze obuwie antystatyczne. Teraz pora na jego zastosowanie. Niewątpliwie świetnie sprawdzi się w branży medycznej, tam gdzie stosowana jest bardzo dokładna aparatura pomiarowa. Zatem na pewno powinny znaleźć się na wyposażeniu lekarzy na oddziałach ratunkowych czy intensywnej terapii. Jednak zastosowanie tego obuwia nie ogranicza się do szpitali, gdyż doskonale sprawdzi się również w laboratoriach badawczych, gdzie wykorzystywany jest precyzyjny sprzęt. Mogą je również stosować pracownicy koncernów farmaceutycznych, zajmujący się produkcją i testowaniem leków. W branży chemicznej ze względu na zjawisko elektrostatyczności zwiększone jest ryzyko wybuchu. Z tego względu także stosowane jest obuwie ESD na równi ze specjalistyczną odzieżą ochronną.

Obuwie ESD w branży komputerowej i motoryzacyjnej

Są takie branże, gdzie precyzja ma szczególnie duże znaczenie i dotyczy to całej gałęzi elektrotechnicznej. W związku z tym zarówno producenci sprzętu komputerowego, jak i specjalistyczne centra danych muszą dbać o odpowiednie wyposażenie pracowników. Poza stosowaniem mat antystatycznych istotne znaczenie ma obuwie ESD, które zapobiega wielu stratom, wszak wszelkiego rodzaju spięcia generują ogromne straty dla przedsiębiorstwa. Także branża motoryzacyjna nie zapomina o odpowiednim wyposażeniu swoich pracowników. Precyzja montażu i działanie wszystkich podzespołów jest gwarantowane nie tylko przez umiejętności personelu, ale również przez zastosowanie odzieży i obuwia ESD.

Najlepsze obuwie antystatyczne to niewątpliwie buty robocze ESD. Ich skuteczność została potwierdzona w wielu testach. Są również chwalone przez wszystkie branże, gdzie zjawisko elektrostatyczności jest powszechne, a jednocześnie stanowi zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstw. Warto sięgać po modele renomowanych producentów w specjalistycznych sklepach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ