Jaki gramofon na początek?

0
2192

Rewolucja technologiczna jaka nabrała przyspieszenia zaledwie kilkadziesiąt lat temu zmieniła całkowicie rynek odtwarzaczy muzyki. Gramofon- odtwarzacz płyt winylowych, funkcjonował z powodzeniem do końca lat 80. XX w. Wówczas to pojawiły się nowinki techniczne przeznaczone do odtwarzania muzyki, z których część zniknęła już z rynku. Wynalazek płyty kompaktowej zrewolucjonizował tę branżę na wiele lat. Jak się okazuje jednak, gramofon, w Polsce najczęściej nazywany adapterem, przetrwał, co więcej wraca do łask przede wszystkim wśród zwolenników stylu vintage, ale też jako konieczność. Miłośnicy muzyki latami gromadzili płyty winylowe tworząc naprawdę imponujące kolekcje, teraz przekazują je często swoim dzieciom.

Jaki gramofon na początek? 

Kupując gramofon do domu przede wszystkim należy rozważyć czego się oczekuje od urządzenia. Czy ma ono być używane jako źródło doskonale brzmiącej muzyki, czy motywem zakupu będzie jego cena a może ma ono służyć jedynie do przegrania muzyki z płyt winylowych na komputer, a może ma to być narzędzie pracy dla DJ-a?

Wybierając nowy gramofon najlepiej wziąć pod uwagę następujące kryteria:

  • przeznaczenie i cel zakupu
  • budżet
  • typ napędu: bezpośredni lub paskowy
  • sposób sterowania: manualny, półautomatyczny, automatyczny
  • przedwzmacniacz: do połączenia gramofonu z zestawem audio
  • złącze USB: ważne dla czynności  zgrywania muzyki z płyty winylowej do pamięci flash
  • wygląd: oryginalny gramofon jest ozdobą każdego salonu

Gramofon, jak działa? 

Podstawowa różnica pomiędzy dostępnymi na rynku gramofonami to rodzaj napędu. Gramofony przeznaczone dla DJ- ów zawierają napęd bezpośredni, umożliwiający miksowanie muzyki oraz tworzenie oryginalnych efektów dźwiękowych w czasie rzeczywistym. Gramofon do domu powinien charakteryzować się napędem innego rodzaju, czyli paskowym. Główny talerz, na którym spoczywa obracająca się płyta, połączony jest z silnikiem przy pomocy paska. Dzięki temu wibracje silnika nie wpływają na jakość odtwarzania muzyki.

Gramofon automatyczny lub manualny

Gramofon kupowany do domu może być wersją sterowaną ręcznie, półautomatycznie lub automatycznie. Najwyżej, wbrew oczekiwaniom, ceniona jest wersja w pełni manualna. Ręczne sterowanie sprawia, że tego typu egzemplarze rzadko się psują i funkcjonują w pełni sprawności przez wiele lat. Gramofony półautomatyczne wyłączają się samodzielnie zaraz po tym jak dana płyta dobiegnie końca a automatyczne dodatkowo odkładają ramię gramofonu tuż po zakończeniu emisji muzyki i mechanicznie umieszczają go na początku płyty. Sprawdź ofertę na https://ans.sklep.pl/gramofony

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ