Jaki zegar do nowoczesnego salonu?

0
2938
Jaki zegar do nowoczesnego salonu?

Choć klasyczne zegary wolnostojące imponują wysokim poziomem dekoracyjności, to w nowoczesnych wnętrzach mieszkalnych tego typu konstrukcje zupełnie się nie sprawdzą. Dla współczesnego, nowocześnie urządzonego salonu, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie mający skromną formę zegar ścienny pozbawiony zewnętrznej obudowy, składający się wyłącznie z mechanizmu napędzającego wskazówki i elementów pomagających zorientować się w upływającym czasie. Takie elementy mogą mieć formę zwykłych naklejek, przez co zegar wyda się jeszcze bardziej minimalistyczny, dobrze komponujący się z popularnym stylem wystroju współczesnych mieszkań.

Rodzaje domowych zegarów

W sprzedaży znajdziemy cztery podstawowe kategorie zegarów domowych. Są to wysoce dekoracyjne zegary stojące, najczęściej mające formę wysokich i smukłych szaf z przeszklonymi drzwiczkami, za którymi widzimy poruszające się rytmicznie wahadło. Są to również zegary ścienne i stołowe, a także klasyczne budziki. We wnętrzach urządzonych w sposób nowoczesny najczęściej widuje się dwa z wymienionych rodzajów czasomierzy. Są to głównie designerskie zegary ścienne oraz różne rodzaje budzików. W przypadku tych ostatnich urządzeń, miejsce budzików o klasycznej formie coraz częściej zajmowane jest przez nowoczesne budziki elektroniczne, wyposażone w szereg dodatkowych funkcji. Tego typu urządzenia, prócz funkcji pomiaru czasu, alarmu, stopera i minutnika, pełnią również funkcję radia, domowej stacji pogody czy podręcznego kalendarza.

Czym kierować się przy wyborze zegara do nowoczesnego salonu?

Przede wszystkim szukamy urządzenia dobrze komponującego się z ogólnym wystrojem wnętrza danego pomieszczenia. W salonach urządzonych w minimalistyczny sposób najlepiej sprawdzą się urządzenia także mające minimalistyczną formę. Przykładem mogą być zegary w formie naklejki na ścianę. W salonach urządzonych w stylu skandynawskim możemy sięgnąć po klasycznie wyglądający zegar ścienny w białej oprawie, a dla wnętrz w stylu loftowym czy industrialnym, najlepszym wyborem będą stylizowane zegary w metalowej lub imitującej metal oprawie. Prócz formy i kształtu zegara, warto zwrócić uwagę również na jego kolorystykę. Możemy wybrać urządzenie w kolorze zbliżonym do całościowej kolorystyki danego wnętrza lub wręcz przeciwnie, sugerując się zasadą kontrastu, wybrać zegar w kolorowej, rzucające się w oczy oprawie. W tym drugim wariancie urządzenie stanie się kluczowym elementem wystroju całego salonu i dlatego nie powinniśmy ograniczać się do zakupu jego najprostszego, podstawowego modelu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ