Odwieś siekierę na kołek – łuparka świdrowa!

0
2737

Za nami fantastyczne lato, które chcielibyśmy oczywiście wspominać przez jak najdłuższy czas. Warto jednak pomyśleć o zbliżającej się porze jesienno-zimowej, szczególnie jeśli nasze domostwo ogrzewane jest za pomocą pieca centralnego lub kominka. W tym artykule skupimy się na systemach ogrzewania opalanych drewnem, głównym bohaterem zostanie łuparka świdrowa, a wszystkiemu towarzyszyć będą wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób szybko i skutecznie przygotować się na nadchodzące chłody.

Jak to działa?

Na sam początek krótkie wyjaśnienie sposobu działania łuparki świdrowej. Jest to urządzenie przeznaczone do porcjowania drewna zasilane elektrycznie lub silnikiem spalinowym. Drugi wariant okaże się szczególnie przydatny w obliczu prac wykonywanych w miejscach bez dostępu do sieci elektrycznej. Z pomocą łuparki świdrowej rozwarstwia się duże kawałki drewna (np. okrągłe bloki z pociętego pnia drzewa). To bardzo popularny sposób na przygotowanie materiału opałowego do pieców i kominków. Każda łuparka świdrowa wyposażona jest w specjalną wytrzymałą końcówkę w kształcie stożka, która wkręca się w strukturę drewna ułożonego na platformie, rozrywając go na mniejsze kawałki. Taki proces odbywa się przy minimalnym udziale operatora, którego zadania ograniczają się jedynie do wkładania dużych kawałków drewna do łuparki świdrowej i odrzucaniu mniejszych w wybrane miejsce.

Dlaczego warto zautomatyzować pracę?

Naszych czytelników chcieliśmy zachęcić do korzystania z łuparki świdrowej z kilku powodów, ale zdecydowanie tym najważniejszym jest znaczna oszczędność czasu i siły. Rąbanie drewna za pomocą siekiery, a nawet cięcie przy użyciu piły to bardzo mozolny proces, który wymaga dużego nakładu pracy. Z łuparki świdrowej dobrze korzystać na działkach, czy w pobliżu domków letniskowych. Znajdą swoje zastosowanie również w komercyjnych placówkach tj. składy materiałowe czy punkty dystrybucji drewna opałowego, gdzie ręczna obróbka surowca byłaby wysoce niepraktyczna i nierentowna.

Korzystanie z łuparki świdrowej jak ta: https://forsplit.pl/pol_m_Luparki-do-drewna_Luparki-swidrowe-150.html na użytek prywatny to również częściowe ograniczenie kosztów związanych z opałem. Oczywiście można zamówić już idealnie poporcjowane klocki drewniane, które zmieszczą się w każdym kominku czy piecu centralnym, aczkolwiek jak nie trudno się domyślić, będzie to droższy biznes. Jeżeli kupimy drewno w kawałkach i zdecydujemy się samodzielnie przygotować je do opału, to w przeliczeniu koszty okażą się zazwyczaj mniejsze. Łuparka świdrowa doskonale sprawdzi się również w przypadku, gdy na paliwo opałowe pragniemy przerobić stare pnie drzew, elementy drewniane itp.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ