Kable FTTX – co warto o nich wiedzieć?

0
466
Kable FTTX

Wyłącznie prawidłowo przygotowana instalacja światłowodowa umożliwia skuteczne przesyłanie danych. Odpowiednie i zgodne ze wszystkimi wytycznymi rozłożenie systemu światłowodowego obejmuje między innymi kable FTTX. Co warto o nich wiedzieć? Jaką role spełniają?

Światłowodowy przesył danych opiera się głównie na kablach światłowodowych, które położone są głównie pod ziemią. Najbardziej rozbudowaną i zaawansowaną wersją światłowodów jest FTTX właśnie.

Czym są kable FTTX?

Kable FTTX (czyli światłowody do szerokopasmowych instalacji telekomunikacyjnych) to najwyższej klasy elementy budowy sieci światłowodowej. Ich konstrukcja oparta na odbiciu promieni świetlnych umożliwia transport danych z prędkością światła właśnie.

Istnieje kilka różnych rodzajów kalbi FTTX, które można zamontować zarówno w instalacjach zewnętrznych i wewnętrznych. To między innymi transportowe o dużej liczbie włókien, kable dystrybucyjne, a także końcowa część każdej instalacji – kable rozdzielcze. Poza tym na rynku dostępne są także element wewnętrzne I tzw. napowietrzne do stosowania nad gruntem.

Jaką role w systemie światłowodowym spełniają kablę FTTX?

Rola kalbi FTTX w systemie światłowodowym jest podstawowa. Przede wszystkim przejmuje dane od nadawcy i błyskawicznie przetransportowuje je w określonym celu. Warto pamiętać, że elementy te muszą być koniecznie odporne na skrajne warunki atmosferyczne. Kable FTTX są powleczone specjalną powłoką, która ogranicza wpływ wilgoci, skrajnej temperatury czy innych czynników na ich działanie. Może mieć także strukturę antygryzoniową, aby uniemożliwić zwierzętom przecięcie danego kabla.

Tworzenie kalbi światłowodowych FTTX polega na wdmuchiwaniu przewodów w rurki. Dzięki temu całość jest kompleksowo zabezpieczona i wywiązuje się ze swoich zadań.

Kompleksowe wykonanie i odpowiedni system transmisji danych pozwala na przesyłanie informacji z prędkością przekraczającą 300 Tbit/s. Kable FTTX charakteryzują się również wszechstronnością, ułatwiając prowadzenie systemów napowietrznych (np. w przypadku dużych budynków mieszkalnych) czy gruntowych. Tego rodzaju światłowody są odporne na ewentualne zakłócenia radiowe i elektromagnetyczne, korozję czy niską wagę kabla.

Należy przy tym pamiętać, aby światłowody nabywać wyłącznie w sprawdzonych miejscach, które oferują szeroki wybór takich produktów, stawiają na transparentność podczas zakupów oraz posiadają wyłącznie sprawdzone element od cenionych producentów. To sposób na skuteczną instalację światłowodową!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ