Kolorystyka w mieszkaniu – poznaj 3 zasady jej doboru!

0
866
Kolorystyka w mieszkaniu

Projektowanie wnętrz możemy podzielić na kilka etapów. Każdy jeden wymaga od nas odpowiedniej ilości uwagi, tak aby decyzje były podejmowane trafnie. Mowa tutaj zarówno o tym, że przestrzenie powinny być stylowe, jak i w pełni funkcjonalne. Jednym z głównych aspektów, który musimy dokładnie przeanalizować, jest kolorystyka ścian oraz wszelkich dodatków.  To właśnie ta kwestia zadecyduje o ogólnym wydźwięku i charakterze mieszkania. Pamiętajmy także o tym, że wpłynie zarówno na to czy wnętrza będą nam się podobać czy nie, jak i na nasze samopoczucie. Powinny być to przestrzenie dopracowane do perfekcji pod każdym względem. Jakich więc zasad dobrze jest się trzymać, by zagwarantować sobie modne i komfortowe wnętrza?

Trzymaj się zasady 70:20:10

Kolorystyka, którą zastosujemy w naszym mieszkaniu to niebywale ważna kwestia, ale nie może obejść się bez odpowiedniego rozplanowania. Dzięki temu zyskamy wielowymiarowe przestrzenie, które będą zachwycać spójnością i równowagą. Z uwagi na to, dobrze jest kierować się zasadą 70:20:10. To świetny drogowskaz, który bardzo ułatwia projektowanie wnętrz. A na czym zasada ta polega? Jak możemy się już domyślać będziemy korzystać z 3 głównych kolorów, a wcześniej wymieniony stosunek liczb to ich procentowy udział. W pierwszej kolejności należy zdecydować się na kolor bazowy, który powinien zajmować około 70 procent powierzchni. Tutaj warto skupić się na jasnych i stonowanych barwach. 20 procent to barwa uzupełniająca i w tym przypadku możemy już pokusić się o nieco bardziej intensywne odcienie. Na końcu powinniśmy zastanowić się na kolorem kontrastującym, który nada temu wszystkiemu indywidualny charakter i wyróżni wnętrza.

Jak wpływa na nas kolorystyka?

W trakcie urządzania nowoczesnych przestrzeni możemy spotkać się z przeróżną stylistyką. Nie ma tu jednej recepty na to, by wnętrza prezentowały się modnie. U jednych w przeważającej ilości znajdziemy spokojne, jasne kolory, natomiast u innych będą to intensywne i ekstrawaganckie barwy. Każde z tych mieszkań będzie posiadało własny urok oraz będzie w pełni dopasowane do gustu i stylu życia domowników. Jednak, żeby tak stało się również w naszym przypadku, oprócz samej kwestii gustu co do danej kolorystyki, należy wziąć pod uwagę ich wpływ na nasze samopoczucie. Będzie to oddziaływać na nasz komfort, możliwość relaksu i wiele innych obszarów, tak więc stanowi dość kluczową decyzję. Barwy, które zaliczamy do ciepłych to między innymi czerwień, pomarańcz czy żółć. Przywodzą na myśl gorące słońce, ogień czy miłość. W zależności od odcienia mogą być bardziej lub mniej intensywne, ale z pewnością wniosą przytulną atmosferę. Do chłodnych barw zaliczymy na przykład niebieski, zielony czy fioletowy. Ich udział w mieszkaniu również jest ważny, a ich dopasowanie i zestawienie ze sobą powinno odpowiadać funkcjonalności danych pomieszczeń.

Skup się na jakościowych materiałach

Projektowanie wnętrz to nie tylko wizualne zaplanowanie tego, jak mają prezentować się przestrzenie, to również dobór odpowiednich materiałów. To one są w stanie sprawić, że efekt będzie właśnie taki jakiego oczekiwaliśmy. Co więcej, zadecydują o tym czy czekać nas będzie kolejny remont w niedalekiej przyszłości, czy jednak możemy porzucić te zmartwienia. Tak więc, oprócz doboru, zgodnej z naszym gustem, kolorystyki, musimy zastanowić się nad samą farbą. Jeśli się do tego nie przyłożymy, początkowo zachwycający efekt bardzo szybko zniknie. Z uwagi na to, chcąc cieszyć się nieskazitelnym wystrojem długie lata, przeanalizujmy skład danej emulsji. Sprawdźmy jakiej jakości pigment został wykorzystany, czy farba jest odporna na szorowanie i czy z łatwością usuniemy przypadkowo powstałe plamy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ