Kompletny przewodnik: jak malować lub bejcować drewniany domek letniskowy

0
853
jak malować lub bejcować drewniany domek letniskowy

Dla większości z nas, domek letniskowy jest zbudowany z nieprzetworzonego drewna, które nie zostało jeszcze wystawione na działanie środowiska zewnętrznego. Jako czyste płótno możemy dowolnie udekorować budynek według własnego gustu i dopasować kolorystykę do otaczającego ogrodu. Jednak pamiętaj, że większość domków drewnianych jest dostarczana na Twoją działkę bez wstępnej konserwacji. Dobry wybór farby lub bejcy pozwala stworzyć domek letni, który świetnie wygląda i pozostaje chroniony przed żywiołami.

Malowanie lub bejcowanie elewacji nie tylko dodaje koloru do Twojego domku letniskowego, ale odgrywa istotną rolę w utrzymaniu ochrony przed żywiołami przez cały rok. Bez odpowiedniego zabezpieczenia, domki drewniane letniskowe będą z czasem niszczeć. Dlatego, jeśli chcesz korzystać ze swojego domku z drewna przez cały rok, ważne jest, aby pamiętać o pokryciu go środkiem ochronnym. W tym przewodniku dowiesz się, jak to zrobić.

#1 – Zastanów się, czy powinieneś pomalować swój domek letniskowy

Jest to powszechny punkt wyjścia w wielu przewodnikach dostępnych na różnych blogach. Dzieje się tak, ponieważ zaleca się wykonywanie malowania lub bejcowania domku letniskowego tylko wtedy, gdy jest w dobrym stanie – czyli zniszczenia nie są zbyt duże. Jeśli Twój domek letniskowy całoroczny jest w doskonałej kondycji dzięki systematycznej konserwacji lub jeśli właśnie kupiłeś nowy domek letni, to jak najbardziej gra jest warta świeczki. Natomiast, gdy domek letni ma kilkadziesiąt ładnych lat, ma duże plamy pleśni, rozległe pęknięcia w strukturze, zapadnięty dach lub zniekształcone wnęki okienne, nie ma sensu tracić czasu i pieniędzy na naprawę budynku, którego nie da się naprawić. W innym przypadku warto jest dowiedzieć się, jak prawidłowo malować lub bejcować Twoją drewnianą oazę, abyś mógł czerpać radość z jej korzyści przez wiele lat.

#2 – Zbierz wszystko, czego potrzebujesz

Narzędzia i inne przedmioty, których potrzebujesz, zależą od kilku czynników. Jednym z nich jest kondycja elewacji. Istnieją jednak podstawowe produkty, potrzebne do rozpoczęcia malowania lub bejcowania domku letniskowego:

  • Zewnętrzne farby do drewna (w tym podkład) lub bejca;
  • Pędzel lub wałek do drewna;
  • Taśma maskująca;
  • Gazeta;
  • Maska;
  • Rękawiczki jednorazowe.

Dlaczego pojawiło się stwierdzenie, że powyższe są podstawowymi produktami? Niezależnie od tego, czy malujesz nowy domek letniskowy (świeżo od producenta), czy starszy budynek, będziesz potrzebować wszystkich elementów z powyższej listy. Jeśli, jednak Twój drewniany domek letni ma wiele lat, możesz również potrzebować niektórych (lub wszystkich) z następujących przedmiotów:

  • Szczotka druciana;
  • Środek do czyszczenia na zewnątrz;
  • Młotek i gwoździe;
  • Uszczelniacz do drewna.

Teraz masz zarys tego, czego potrzebujesz, aby pomalować domek letniskowy. Jeśli zastosujesz się do tych sugestii możesz być pewien, że budynek będzie dobrze pokryty farbą lub bejcą.

Lepiej malować czy bejcować domek letniskowy?

Z jednej strony decyzja, czy malować czy też bejcować zarówno domki letniskowe, jak i domki całoroczne, zależy wyłącznie od Ciebie. Jednak z drugiej strony warto jest mieć na uwadze fakt, że bejca do drewnianych elewacji jest łatwiejsza do nałożenia. Ponadto, niektórzy wolą naturalny wygląd, jaki daje ten produkt. Natomiast, farba ma więcej kolorów, dzięki czemu możesz dopasować domek letniskowy do otoczenia. Poza tym, ten środek jest łatwiejszy, jeśli chodzi o utrzymanie czystości – kurz, brud i zanieczyszczenia rzadziej przylegają do farby. Co więcej, farba ma tendencję do dłuższej trwałości niż bejca i zapewnia lepszą ochronę przed uszkodzeniami słonecznymi.

#3 – Wykonaj wszelkie niezbędne naprawy

Jeśli masz nowy domek letniskowy, nie musisz martwić się o naprawę pęknięć w drewnie, wymianę uszkodzonych elementów lub innymi pracami naprawczymi – masz prawo żądać, aby Twój nowy drewniany domek letni był w nienaruszonym stanie, gdy dotrze na działkę. Jeśli, jednak jesteś posiadaczem starszego domku, użyj wypełniacza do drewna, aby naprawić wszelkie pęknięcia lub szczeliny. Wydłuży to żywotność budynku i zabezpieczy farbę przed wilgocią, co z kolei zapobiegnie jej łuszczeniu się. Jeśli jakakolwiek część zewnętrzna jest zniszczona przez zgniliznę lub inną formę rozkładu, pamiętaj, aby przed malowaniem wymienić uszkodzone części na nowe drewno.

#4 – Zabezpiecz budynek specjalnym środkiem

Większość domków letniskowych (szczególnie takich, które pochodzą od sprawdzonego producenta) jest potraktowana środkami na bazie wody, które chronią drewnianą elewację przed żywiołami przez okres tylko do jednego miesiąca. W związku z tym, zaleca się, aby jak najszybciej poddać budynek pracom konserwacyjnym – a później przynajmniej raz w roku. Pomoże to chronić domki letniskowe przed złą pogodą i powinno wydłużyć ich trwałość i wzmocnić wytrzymałość. Na rynku dostępnych jest wiele produktów do zabezpieczenia drewna, dlatego dobrze upewnij się, że wybierasz najlepszy z nich. Dobrym rozwiązaniem jest zasięgnięcie opinii ekspertów lub poszukanie informacji w Internecie.

#5 – Dokładnie wyczyść drewnianą elewację

W przypadku, gdy Twój domek letniskowy jest zupełnie nowy, to nie powinieneś zawracać sobie głowy jego czyszczeniem – możesz więc pominąć ten krok i przejść do następnego. Jeśli, jednak domek letni był na otwartej przestrzeni chociaż przez jakiś czas, musisz zadbać o jego odpowiednie wyczyszczenie przed nałożeniem farby lub bejcy. Nie należy pomijać tego etapu, ponieważ dzięki niemu środek będzie lepiej przylegał do drewnianej powierzchni i nie powstaną nieestetyczne grudki. Aby dobrze oczyścić elewację domku letniskowego, użyj szczotki drucianej, aby usunąć brud, pajęczynę lub łuszczącą się farbę. Następnie, wyczyść całość przy użyciu wody z mydłem i gąbki. Na koniec wystarczy spłukać budynek wodą.

#6 – Przed malowaniem połóż grunt

Często słyszymy pytanie „czy muszę zagruntować domek letniskowy przed jego malowaniem?”. Prawda jest taka, że nie musisz go gruntować, ale zdecydowanie warto jest to zrobić. Warto jest zagruntować domki letniskowe z dwóch głównych powodów. Po pierwsze, podkład sypki ułatwia uzyskanie bardziej równomiernego wykończenia. Po drugie, farba podkładowa zapewnia dodatkową warstwę ochronną, która zabezpiecza elewację przed żywiołami. Grunt do drewna potencjalnie pomaga przedłużyć żywotność budynku i ułatwia jego malowanie.

#7 – Zacznij nakładać farbę lub bejcę

Za pomocą pędzla lub wałka do drewna, nałóż grubą, ale równą warstwę farby lub bejcy. Najpierw popracuj nad wykończeniem i zwróć szczególną uwagę na pionowe obszary, na których powinieneś zastosować pionowe pociągnięcia. Następnie, pomaluj każdą deskę – zaczynając od góry i przesuwając się w dół – dzięki temu unikniesz powstawania nieprzyjemnych zacieków. Nakładaj pociągnięcia pędzlem w tym samym kierunku, co kierunek słojów. Aby uniknąć kapania, upewnij się, że nie używasz zbyt dużo farby na końcu pędzla. Jeśli zauważysz jakieś krople na krawędziach, użyj na tym obszarze (obszarach) pędzla, aby farba wsiąkła w drewno. Tak pomalowany domek letniskowy pozostaw do wyschnięcia przez co najmniej 4 godziny.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ