Energooszczędny dom – co powinien obejmować?

0
504
system rekuperacji

Zastanawiasz się nad budową energooszczędnego domu? W obecnych czasach warto podejmować inwestycje, które ograniczą koszty ogrzewania. W tym artykule podpowiadamy jak pomagają w tym pompy ciepła oraz rekuperacja.

Ceny energii nieustannie pną się w górę, dlatego wielu właścicieli domów szuka możliwości na tańsze ogrzewanie. Oczywiście są metody, które pozwalają ograniczać ilość paliwa potrzebną do utrzymanie komfortowej temperatury w mieszkaniu. Każda z opcji wiąże się z poniesieniem pewnych inwestycyjnych kosztów, niemniej jak się w praktyce okazuje, zwracają się one nawet już po zaledwie kilku latach – szczególnie w obliczu obecnych bardzo wysokich cen węgla, gazu oraz ropy. Oczywiście podstawą energooszczędności budynków jest odpowiedni projekt oraz wystarczająco skuteczne docieplenie. Niemniej istotną rolę odgrywają także zastosowane instalacje: grzewcze oraz wentylacyjne.

Jak ważna jest rekuperacja

Każda osoba mniej więcej zaznajomiona ze sztuką budowlaną ma świadomość, że poprzez kanały wentylacyjne ulatuje w atmosferę mnóstwo energii. Ciepłe powietrze usuwane jest z budynku, a do jego wnętrza nieustannie napływa nowe, zimne, które trzeba nieustannie podgrzewać. Systemy rekuperacji pozwalają na odzyskiwanie energii zmagazynowanej w wydalanym powietrzu. Jak to działa?

Rekuperacja jest niczym innym jak wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Co ciekawe w obiektach firmowych, przemysłowych oraz użyteczności publicznej system wentylacji mechanicznej standardowo jest już wyposażany w rekuperację. Obieg powietrza w budynku jest wymuszany przez wentylatory o dużej mocy usytuowane w centrali. Instalacja jest stworzona tak, aby powietrze zużyte mogło oddać energię cieplną świeżemu, zimnemu strumieniowi powietrza – cały proces odbywa się w tzw. wymienniku ciepła. Jak możemy przeczytać na stronie internetowej https://rekuperatory-ask.pl – w ten sposób udaje się odzyskać nawet 90% energii cieplnej zmagazynowanej w powietrzu. Jak nie trudno się domyśleć, efektem tego są niższe rachunki za ogrzewanie. Sprawnie funkcjonująca rekuperacja pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania nawet o połowę. Trzeba zauważyć, że przy obecnych cenach paliw, może to oznaczać ogromne oszczędności – tym większe, im z większymi powierzchniami użytkowymi mamy do czynienia.

Dodatkowym atutem rekuperacji jest fakt, że w pełni kontrolując obieg powietrza w budynku można dodatkowo poddawać go rozmaitej obróbce. Na przykład w instalacjach rekuperacji powszechnie stosuje się rozmaite filtry skutecznie oczyszczające napływające do wnętrza mieszkania powietrze. Jest ono oczyszczane z wszelkich pyłków, roztoczy, smogu, drobnoustrojów i najróżniejszych innych alergenów. Powietrze może być dodatkowo jonizowane, a także nawilżane. Wszystko to sprawia, że domownicy czują się (bo faktycznie dzięki temu tacy są) zdrowsi – szczególnie, gdy ktoś cierpi na przewlekłe choroby górnych dróg oddechowych lub alergię. Rekuperacja pozwala na skuteczne pozbycie się wielkomiejskiego smogu. Niejednokrotnie świeżo upieczeni właściciele są bardzo zaskoczeni poziomem zabrudzenia filtrów w systemie rekuperacji – a przecież wszystkie te zabrudzenia na co dzień mogłyby się dostać do organizmów domowników! A zatem rekuperacja to nie tylko oszczędność, to także inwestycja w komfort i zdrowie domowników.

Pompy ciepła – dlaczego coraz bardziej popularne?

W Polsce w kontekście budowy domów jednorodzinnych coraz częściej mówi się o pompach ciepła. Czym są te urządzenia i na czym polega ich ewenement? Jak sama nazwa wskazuje, są to urządzenia, które tłoczą energię cieplną z jednego miejsca w drugie. Pompy ciepła w zasadzie wykorzystują ten sam mechanizm, co lodówki, tyle, że pompy ciepła przenoszą ciepło z zewnątrz do wewnątrz. Dzięki nim do ogrzewania budynków można wykorzystywać energię cieplną zmagazynowaną w powietrzu, gruncie lub wodzie (jeśli jest dostęp do zbiornika wodnego). W zależności od źródła ciepła, wyróżnia się pompy ciepła gruntowe, wodne oraz powietrzne. Te ostatnie należą do najpopularniejszych. Są one najprostsze oraz najmniej kosztowne w zakupie oraz instalacji. Mając świadomość, że wokół nas istnieje mnóstwo energii cieplnej, nie musimy być zdani jedynie na paliwa kopalne takie jak węgiel, gaz czy ropa. Oczywiście pompy ciepła mają pewne ograniczenia – zazwyczaj nie mogą pracować w temperaturze otoczenia niższej niż minus kilkanaście stopni Celsjusza. Dlatego najczęściej dodatkowo montuje się w kotłowni oszczędny kondensacyjny kocioł gazowy. Może on wspierać pracę pompy ciepła, szczególnie w okresach bardzo silnych mrozów.

Warto wiedzieć, że instalacje pozwalające na redukcję gazów cieplarnianych do atmosfery kwalifikują się do najróżniejszych dofinansowań. Dzięki temu inwestor nie musi ponosić wszystkich kosztów realizacji. Jeśli zastanawiasz się nad inwestycją w energooszczędną instalację grzewczą nie czekaj – osoby, które uczyniły to przed laty, niewątpliwie w dobie rosnących cen paliw mają spokojniejszy sen.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ