Kraty pomostowe – co to, rodzaje, zastosowanie

0
939
Kraty pomostowe

Kraty pomostowe znajdują zastosowanie głównie w przestrzeniach publicznych, przedsiębiorstwach produkcyjnych i magazynach. Dzięki nim można dostosować takie obszary dla osób niepełnosprawnych, wózków dziecięcych, czy pojazdów jednośladowych. Jak produkuje się kraty pomostowe? Czy są one stabilne?

Czym są kraty pomostowe?

Równolegle do siebie ułożone płaskowniki nośne tworzą kraty pomostowe. Stabilne połączenie elementów tworzy trwałą płaszczyznę, po której można przemieszczać się w bezpieczny sposób. Kraty zgrzewane są stosunkowo lekkie, pomimo sztywności i zwiększonej odporności na złamania. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu płaskowników, kraty nie muszą posiadać dodatkowych obramowań, aby nie ulegać odkształceniom.

Kraty są odporne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, w tym substancji chemicznych i znacznych nacisków. Producenci zabezpieczają je przed korozją, dzięki czemu mogą być narażone na różne warunki atmosferyczne, w tym intensywne opady. Powstałe z krat ciągi komunikacyjne dodatkowo łatwo jest utrzymywać w czystości.

Na rynku znajduje się kilka rodzajów krat. Wśród nich można odróżnić dwie najważniejsze kategorie:

  • Kraty zgrzewane – połączenie płaskowników z prętami poprzecznymi następuje za pomocą techniki zgrzewania. Otrzymana struktura jest odporna na duży nacisk, przy czym jest bardzo trwała m.in. na zalegające opady śniegu.
  • Kraty wciskane – wytwarza się je ze stalowych płaskowników nośnych i poprzecznych. Ich połączenie tworzy silną siatkę.

Oprócz tego, ze względu na dodatkowe cechy, odróżnia się także kraty przeciwpoślizgowe, z zagęszczonymi oczkami, żaluzjowe, kartonowe, nierdzewne oraz kwasoodporne. Rodzaj krat zależy od ich zastosowania i przeznaczenia.

Zastosowanie krat pomostowych

Kraty pomostowe stosuje się jako alternatywę dla przejść nad torami lub ulicami. W branży budowlanej znajdują zastosowanie jako powierzchnia użytkowa mostów, a w przemyśle jako instalacje komunikacyjne. Zamawianie krat jest szczególnie popularne na magazynach, gdzie konstruuje się z nich rampy, podesty oraz wypełnienia regałów paletowych. Projektanci wnętrz coraz częściej sięgają po nie, tworząc aranżację loftów i budynków w stylu industrialnym.

Kraty pomostowe są szeroko stosowane w wielu gałęziach przemysłu. Dzięki nim można zaprojektować powierzchnię użytkową, która umożliwia bezpieczne przemieszczanie się np. nad ruchliwymi drogami. Materiał jest odporny na szkodliwe działanie wielu czynników, nie ulega również korozji. To sprawia, że wiele przedsiębiorstw zamawia kraty na wymiar, aby dostosować je do powierzchni przemysłowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ