Na czym polega ergonomiczna praca przy biurku?

0
476
Na czym polega ergonomiczna praca przy biurku

Biurko musi być wygodnym miejscem do pracy i nie może być zbyt małe. Jeśli nasze stanowiska pracy nie są dobrze przygotowane, może to prowadzić do braku koncentracji i mniejszej wydajności. Praca w biurze jest łatwiejsza dzięki ergonomii w miejscu pracy. Na czym polega ergonomiczna praca przy biurku?

Czym jest ergonomia pracy przy komputerze?

Nazwa ergonomia pochodzi od dwóch greckich słów: ergon – działanie, praca oraz nomos – zwyczaj, wiedza. Na język polski można ją przetłumaczyć jako naukę o pracy. Dyscyplina naukowa zajmująca się badaniem dostosowania pracy do możliwości psychofizycznych. Dzięki niej eliminuje się choroby zawodowe.

Ergonomia biurowa ma na celu poprawę środowiska pracy. Obejmuje ona dostosowanie miejsca pracy do możliwości pracowników oraz dobór odpowiedniej osoby do wykonywanej pracy. Ergonomia polega na zachowaniu równowagi między środowiskiem człowieka a nim samym.

Zasady ergonomii pracy przy komputerze

Jak prawidłowo ustawić stanowisko komputerowe? Tu właśnie z pomocą przychodzi ergonomia. Podejście ergonomiczne odnosi się do aranżacji sprzętu, oświetlenia i doboru odpowiedniego krzesła lub narzędzia, tak aby praca była wykonywana w sposób odpowiedni do możliwości psychofizycznych danej osoby.

Jak wybrać odpowiednie biurko?

Jak każdy mebel, biurko powinno zapewniać bezpieczeństwo i komfort pracy. Jest to pierwszy krok w realizacji podstawowych zasad ergonomicznego projektowania miejsca pracy.

Przy wyborze biurka najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę to jego wysokość oraz powierzchnia, na której będzie ono wykorzystywane do pracy. Blat powinien mierzyć co najmniej 80 cm szerokości i 100 cm długości. Biurko powinno mieć możliwość regulacji wysokości blatu, tak aby można było komfortowo z niego korzystać. Poziom podłogi powinien mieścić się w przedziale od 55cm do 125cm.

Krzesło do komputera o ergonomicznej konstrukcji

Krzesła, które są ergonomicznie zaprojektowane do pracy w biurze, zawierają regulowane zagłówki, podłokietniki oraz wyprofilowane siedzisko. Te trzy elementy składają się na komfort pracy na krześle. Dzięki stabilnej konstrukcji łatwo jest dopasować krzesło do wzrostu, wagi i sylwetki siedzącego. Krzesła ergonomiczne można całkowicie obracać, co jest ich dużą zaletą. Krzesła te można szybko dostosować do zmiany pozycji, interakcji ze współpracownikami i błyskawicznego dostępu do dokumentów. Tego typu modele są dostępne tutaj:  https://meble.lobos.pl/sklep/21-krzesla-i-fotele-obrotowe.

Kluczowe jest uwzględnienie norm bezpieczeństwa i zdrowia przy wyborze ergonomicznych krzeseł biurowych. Ergonomiczne krzesła muszą być zgodne ze wszystkimi obowiązującymi przepisami. Pięcioramienna podstawa powinna być wyposażona w kółka, aby umożliwić obrót mebla o 360 stopni wokół własnej osi.

Gdzie mogę kupić ergonomiczne produkty do biura?

Sklep z artykułami biurowymi to skarbnica zasobów ergonomicznych. Znajdziesz tam produkty na każdą kieszeń, które pomogą Ci stworzyć ergonomiczne miejsce pracy. Nasze wieloletnie doświadczenie w sprzedaży urządzeń biurowych dało nam bogatą wiedzę na temat rodzajów podpórek pod nogi i innych ergonomicznych urządzeń biurowych.

Każdy nowoczesny sklep internetowy oferuje szeroki asortyment produktów, obsługując zarówno klientów hurtowych, jak i detalicznych. Obsługuje również instytucje, które potrzebują zarówno foteli, jak i długopisów automatycznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ