Wyparka próżniowa to urządzenie, które znajduje zastosowanie w wielu procesach technologicznych. Można ją stosować także do oczyszczania ścieków i/lub recyklingu wody w wielu gałęziach przemysłu, ponieważ proces odparowania można łączyć z innymi procesami, jak na przykład odwrócona osmoza. Dzięki temu uzyskujemy kompletny system oczyszczania ścieków.
Na czym polega odparowywanie próżniowe? Wyparka próżniowa w praktyce
Odparowywanie próżniowe to proces polegający na zmianie ciśnienia wewnętrznego w komorze wyparnej, poniżej ciśnienia atmosferycznego. To korzystnie wpływa na wydajność energetyczną procesu odparowywania i generuje spore oszczędności. Kontrolowane odparowywanie cieczy służy m.in. do szybkiego zatężania roztworów, odzysku cennych surowców produkcyjnych, koncentracji i usuwania soli, metali ciężkich i składników niebezpiecznych, odparowywania rozpuszczalników. Więcej na temat wyparek próżniowych można przeczytać na: https://www.veoliawatertechnologies.pl/technologies/evaled.
Zasada działania wyparki próżniowej jest naprawdę prosta. Proces polega na oddzieleniu zanieczyszczeń od wody poprzez odparowywanie nadmiaru wody w wysokich temperaturach. Ścieki są wprowadzane do komory wrzenia i podgrzewane, aż cząsteczki wody zamienią się w parę. Zanieczyszczenia podlegają koncentracji, podczas gdy para jest zbierana, chłodzona i skraplana przez wymiennik ciepła.
Dzięki temu procesowi można odzyskać wodę ze ścieków przemysłowych i przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. Najpowszechniejsze zastosowanie wyparek próżniowych to właśnie oczyszczanie ścieków przemysłowych, które powodują, że koncentrat odpadów stanowi końcowo zaledwie 10% początkowej objętości.
Gdzie stosuje się wyparki próżniowe?
Oczyszczanie ścieków przemysłowych to najważniejszy sektor, w którym wyparki ograniczają koszty oraz umożliwiają odzyskiwanie czystej wody ze ścieków (odzysk wody: https://www.veoliawatertechnologies.pl/oferta/zastosowania/odzysk).
Urządzenia można zastosować do oczyszczania ścieków w wielu branżach, między innymi do ścieków pochodzących z procesów obróbki mechanicznej i powierzchniowej, przemysłu chemicznego, petrochemicznego, hutniczego, mikroelektroniki, motoryzacyjnego, lotniczego i wielu innych.
O fakcie zastosowania wyparek w oczyszczalniach decydują głównie aspekty ekonomiczne. Stosowanie wyparek pozwala w niektórych zastosowaniach na odzysk wody ze ścieków nawet do 90%. Woda odparowana ze ścieków może być odzyskana i zwrócona w formie wody technologicznej. Rezultatem procesu odparowania, oprócz wody, jest wyprodukowanie odpadów w formie stałej lub mazistej.