Na czym polega główna próba szczelności instalacji gazowej?

0
1158
instalacje gazowe. Białystok

Przepisy dotyczące warunków technicznych użytkowania budynków o charakterze mieszkalnym jasno wskazują na obowiązek zwracania szczególnej uwagi na stan znajdujących się w nich instalacji gazowych. Do wielu zasad, których trzeba przestrzegać, należy między innymi konieczność wykonania próby szczelności.

Kiedy warto o niej pamiętać? Za każdym razem przed rozpoczęciem eksploatacji instalacji gazowej – zarówno nowej, jak i przebudowanej bądź wyremontowanej. To samo tyczy się systemów, które nie były użytkowane przez dłużej niż pół roku. Dobrze byłoby w tym miejscu podkreślić, że obowiązek wykonania próby szczelności spada na inwestora lub właściciela budynku, w którym przygotowane zostały instalacje gazowe. Białystok, podobnie jak inne duże miasta, zapewnia dostęp do wielu firm oferujących usługi kompleksowe. Mowa o podmiotach, które zajmują się nie tylko budową instalacji, ale też dostosowaniem ich do użytku. Związane jest to także z omawianymi procedurami.

Jak wykonywane są próby szczelności?

Bez względu na rodzaj instalacji i przeznaczenie budynku, rezultatem próby szczelności powinien okazać się odpowiedni protokół, w którym znajdą się wszystkie informacje wskazywane w rozporządzeniach. Mowa tu między innymi o danych budynku, jak również o dokumentach potwierdzających uprawnienia osób realizujących próbę szczelności. Jak można się bowiem domyślać, okaże się ona ważna tylko wówczas, gdy zostanie przeprowadzona przez odpowiednich specjalistów. Muszą oni posiadać uprawnienia do realizowania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Oczywiście w zakresie instalacji gazowych.

W protokole umieszczane są również informacje na temat parametrów instalacji (m.in. średnica rur, lokalizacja gazomierza), elementów, z których się składa (przewody, piony etc.), przyrządów pomiarowych, parametry próby szczelności, a także ocena szczelności instalacji. Wszystko to składa się na kompletny dokument, który potwierdza możliwość obsługi całego systemu.

Trzeba w tym miejscu podkreślić, że próbę szczelności należy powtarzać za każdym razem, gdy instalacja nie była napełniana gazem przez dłużej niż pół roku. Do tego dochodzą też regularne kontrole. Za każdym razem warto decydować się na zatrudnienie odpowiednich specjalistów. To samo tyczy się wykonania instalacji. Cena przyłącza gazu oraz pozostałych elementów nie powinna być jedynym kryterium wyboru w tym przypadku. Liczy się renoma firmy instalacyjnej, a także skuteczność realizacji poprzednich zleceń.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ