Najpopularniejsze gotowe projekty domów parterowych, które budujemy obecnie

0
1334
Najpopularniejsze gotowe projekty domów parterowych

Tak jak w muzyce mamy tak zwane ‘evergreeny’, tak też i wśród projektów mamy do czynienia z takimi, które już od wielu lat okupują wysokie miejsca na listach tych najpopularniejszych wśród Polaków. Najczęściej wybieramy jest projekt domu parterowego, a dzieje się to z wielu względów.

Typowe projekty tanich, parterowych domów bez stropu

To chyba największa grupa projektów, która skradła nasze serca. Przyczyny tego stanu rzeczy są oczywiste. Decydujemy się na tanie w budowie parterówki właśnie dlatego, że możemy je najtaniej zrealizować, a przy tym cały proces budowy może być rekordowo krótki. Zaletą ekonomicznie zaprojektowanych domów parterowych jest brak masywnego stropu nad przyziemiem, co znakomicie upraszcza i skraca ich realizację. Odeszliśmy już raczej od marzeń o rozłożystych, wielkich dachach wielospadowych i generalnie od ponad dwustu- i trzystumetrowych domów. Górę bierze pragmatyzm i po prostu zdrowy rozsądek. Wśród najpopularniejszych gotowych projektów domów parterowych widzimy przede wszystkim te o powierzchni osiemdziesięciu-dziewięćdziesięciu metrów kwadratowych, jak na przykład Danta, Karmelek lub Studio 36 opublikowane w serwisie Quattrodomy.pl.

projekty tanich, parterowych domów bez stropu

Jeżeli projekt nowoczesnego domu parterowego, to tylko z dachem dwuspadowym

Dach dwupołaciowy jest z jednej strony warunkiem koniecznym, aby można było zminimalizować koszty budowy domu, ale także proste w formie przekrycia doskonale korespondują z bardzo modną, nowoczesną stylistyką oszczędnych w formie i detalu współczesnych domów parterowych. Nie marzymy już o zdobnych wykuszach, uskokach elewacji ani łukowych oknach, ale wolimy prostotę, duże przeszklenia bez podziałów, a czasem wybieramy nawet nieco ortodoksyjne projekty z maksymalnie uproszczonymi elewacjami i pudełkowatą formą domów pozbawionych wystających okapów. Od strony technicznej dom parterowy z dachem dwuspadowym może mieć przewidzianą konstrukcję z tradycyjną więźbą, albo z wiązarami dachowymi w formie prefabrykowanych lub wykonywanych na placu budowy deskownic. W obu wariantach mamy lekki sufit z płyt gipsowo-kartonowych ocieplony od góry i podwieszony do elementów drewnianych, co będzie zdecydowanie mniejszym obciążeniem dla budżetu inwestora, niż strop wylewany lub gęstożebrowy.

projekt nowoczesnego domu parterowego

Dom parterowy docenimy także w późniejszym okresie życia

Budując domy parterowe mamy większą swobodę w kształtowaniu ich wnętrza, bo zdecydowanie mniej w ich środku jest ścian nośnych – nie musimy zapewniać bowiem tylu punktów podparcia, jak w przypadku domów z poddaszem i ze stropem. Tym samym łatwiejsza będzie ewentualna zmiana też funkcji i rozmiarów poszczególnych pomieszczeń, jeżeli z uwagi na zmianę potrzeb domowników będziemy kiedyś w przyszłości zmuszeni do wykonania przebudowy domu. Dom parterowy z garażem zmienić możemy więc łatwo na taki, w którym mamy dodatkowy pokój do pracy, albo po prostu jeszcze jedną sypialnię. Wraz z upływem lat może się zmieniać też liczba domowników, zarówno mogą pojawić się dzieci lub wnuki, albo wręcz przeciwnie, gdy ilość osób zmniejszy się wraz z wyprowadzeniem się dorosłych dzieci na swoje, a więc elastyczność w kształtowaniu przestrzeni w domu będzie ewidentną zaletą. Z biegiem czasu docenimy też rozmieszczenie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie. Brak schodów jest zaletą zwłaszcza dla osób starszych, a w szczególności też mających początek problemów z poruszaniem. Rozsądnie wybrany projekt domu parterowego jawi się więc idealnym wstępem do budowy domu, który doskonale spełni wszystkie swoje funkcje przez całe nasze życie.

Dom parterowy z garażem

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ