Jakie są największe zalety oświetlenia LED?

0
754
Oświetlenie LED

Oświetlenie LED to najpopularniejsze źródło światła w domach i firmach, które stanowi aż 60% całego rynku. Jego popularność nie wzięła się znikąd i jest efektem wielu korzyści i zalet. Nowoczesna technologia LED oparta na elektroluminescencji jest prawdziwą rewolucją, która stanowi przyszłość oświetlenia. Wskazuje się głównie na związaną z nią oszczędność, ekologię oraz jakość światła. Dlaczego technologia LED stała się tak popularna?

Oszczędność pieniędzy

Oświetlenie LED jest tyle pozornie droższe od zwykłych żarówek. Niższe ceny tych drugich to tylko chwilowa oszczędność, która w końcu odbije się na rachunkach. Związane to jest z mniejszym poborem energii żarówek LED, gdzie efektem jest tańsza eksploatacja. Co prawda w warunkach domowych nie jest to tak zauważalne, ale przy dużym poborze prądu już jak najbardziej. Właściciele firm lub sklepów oszczędzają na oświetleniu LED nawet 80% wydatków związanych z poborem energii przez lampy. Różnica jest też widoczna w zwykłych domach, gdzie 15 lat korzystania z żarówek LED daje możliwości wyjazdu na 5 wycieczek zagranicznych.

Lepsza jakość światła

Co prawda diody LED święcą widmem ciągłym, podobnie jak zwykłe żarówki, ale jakość światła jest dużo wyższa. Jest to związane z bardzo wysokim wskaźnikiem oddania barw. Daje to duży wybór dobrania kolorów, bez stosowania filtrów, które obniżają sprawność oprawy. Wynika to z zatrzymywania pewnej części światła. Oświetlenie LED pozwala również emitować światło zarówno bardzo ciepłe, jak i chłodne. Dodatkowym atutem jest ogniskowanie. Dzięki niemu można nakierować światło w dowolnym kierunku, bez używania luster albo odbłyśników.

Ekologia

Konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na wpływ na środowisko danych produktów. Oświetlenie LED to bardzo ekologiczne rozwiązanie, które wiąże się z mniejszym poborem energii. Dzięki nim elektrownie zużywają mniej paliw kopalnych, co przekłada się na spadek produkcji gazów cieplarnianych. W końcu tradycyjna żarówka to zużycie na poziomie 70 wat, natomiast w wersji LED około 10 W. Różnica jest więc ogromna.

Żarówki LED są w stanie pracować nawet 30 000 godzin. Im są one rzadziej wymieniane, tym mniej produkuje się śmieci. Żarówki to specjalny rodzaj odpadu, który może mocno wpłynąć na środowisko naturalne. W przypadku oświetlenia LED zaletą jest także produkcja. Nie używa się przy niej rtęci oraz innych szkodliwych substancji z perspektywy ekologicznej. Analizowanie żarówek pod względem odpadów nie ma tak dużego znaczenia w przypadku domów, ale duże magazyny i hale zużywają ich w ciągu roku setki. Nie dziwi więc, że  właściciele tak często decydują się na technologię LED.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ