Narzędzia w warsztacie majsterkowicza

0
1909
Narzędzia w warsztacie majsterkowicza

Jeśli majsterkowanie to Twoje hobby, z pewnością wiesz, że istnieją narzędzia, których nie może zabraknąć w żadnym domowym warsztacie. W dzisiejszym poradniku wyjaśniamy, które narzędzia są najbardziej przydatne i które warto kupić, jeśli dopiero wyposażasz swój warsztat majsterkowicza.

Proste narzędzia ręczne

W żadnym warsztacie majsterkowicza nie może zabraknąć młotka. To najprostsze narzędzie stolarskie, które jednak można dostać w wielu wariantach pod kątem zastosowania i materiału wykonania. Na przykład istnieje młotek blacharski, młotek murarski czy kamieniarski. Jednak do prac remontowo-montażowych w domu najlepszy będzie klasyczny młotek ślusarski. Kolejne narzędzie niezbędne w warsztacie majsterkowicza to obcęgi. Są przydatne do obcinaniu miękkich drutów i wyjmowania gwoździ. Nie zapinajmy też o zestawie kluczy nasadowych, które wykorzystuje się do odkręcania i dokręcania połączeń śrubowych.

Dobry zestaw narzędzie zawiera ponadto wkrętak z rowkiem płaskim (śrubokręt płaski) oraz wkrętak krzyżowy (śrubokręt krzyżakowy). Pomocny będzie również komplet ścisków, który majsterkowicz może wykorzystać do zamocowania obrabianych elementów do stołu. W domowym warsztacie powinien znaleźć się też zestaw dłut do prac w drewnie i drobnej obróbki rzeźbiarskiej. Aby nasz zestaw podstawowych narzędzi ręcznych był kompletny należy już tylko dokupić podstawowe pędzle malarskie, szpachelki, papier ścierny oraz pistolet do klejenia na gorąco.

Podstawowe narzędzia miernicze i elektronarzędzia

Teraz przejdźmy do narzędzi mierniczych, które także warto mieć w swoim domowym warsztacie. Każdy majsterkowicz z pewnością doceni pomoc przyrządów takich jak składana calówka (metrówka). Przy pracach wykończeniowych i montażowych nieoceniona jest także poziomica, która umożliwia równe zamontowanie mebli oraz ozdób.  Warto zaopatrzyć się też w kątownik stolarski.

Z kolei w przypadku elektronarzędzi warto postawić na dobrych producentów. Elektronarzędzia przydają się do bardziej wymagających prac remontowych, montażowych oraz wykończeniowych. Z ich pomocą wykonamy także własne meble i dekoracje do domu. Na pewno niezbędna będzie wiertarko-wkrętarka akumulatorowa. Służy do łatwego wkręcanie i wykręcanie śrub oraz łączenia elementów z drewna czy metalu.

Przydatna będzie także szlifierka, z pomocą której wyszlifujemy różne powierzchnie i przygotujemy do malowania czy lakierowania. Z kolei frezarka umożliwi wykonanie różnego rodzaju elementów formowanych czy rowków. W domowym warsztacie warto mieć też pilarkę tarczową. Z jej pomocą łatwo i szybko przetniemy elementu z ceramiki, drewna czy betonu.

Co do narzędzi? Dobra skrzynka!

Dobrze wyposażony warsztat majsterkowicza powinien posiadać oczywiście miejsce do przechowywania wszystkich tych przyborów. Dlatego każdy pasjonat majsterkowania powinien zaopatrzyć się w solidną skrzynkę narzędziową z przegródkami. Samo pomieszczenie przeznaczone na warsztat dobrze jest wyposażyć w praktyczne regały robocze i szafki ścienne.

Artykuł dostarczył sklep EBMiA oferujący narzędzia traserskie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ