Ozdoby do akwarium tworzą bardzo rozbudowaną kategorię. Znaczna część asortymentu akwariowego pełni funkcje ozdobne i nadaje się do estetycznego wykorzystania. Szczególnie chętnie sięgamy po kamienie do akwarium, a także korzenie i grube łodygi, za pomocą których można zaaranżować mnie lub bardziej skomplikowane otoczenie. Poniżej podpowiemy nieco więcej na temat aranżacji rybiego królestwa za pomocą naturalnych ozdób. Skupimy się przede wszystkim na temacie korzeni do akwarium, ich użytkowaniu i przygotowaniu do eksploatacji.
Korzenie do akwarium – zakup i dostępne rodzaje
Korzenie do akwarium możesz z łatwością zdobyć w niemal każdy sklepie zoologicznym lub akwarystycznym, a także w internecie. Przeglądając dostępne korzenie z pewnością zauważysz, że różnią się rozmiarem, kształtem, a także gatunkiem drewna. Wybór konkretnego korzenia zależy w dużym stopniu od twoich zamiarów hodowlanych. Powinieneś dostosować swój wybór zarówno względem potrzeb rybek jak i roślin, które zamieszkają w akwarium.
Jeśli planujesz hodować rośliny podwodne, wówczas korzeń z licznymi wypustkami i wgłębieniami będzie bardzo przydatny. W szczelinach będziesz mógł umieścić korzenie roślin, co zagwarantuje ich stabilne ułożenie. Ponadto, korzenie o rozbudowanych kształtach tworzą miejsca, w których rybki mogą się schronić.
Dostępne korzenie do akwarium można podzielić na kilka podstawowych typów. Pierwszy tworzą korzenie jasne, o dużym rozgałęzieniu i piaskowanej powierzchni. Są pozbawione kory, co nadaje im jasnobeżowe zabarwienie. Korzenie takie, choć wysoce estetyczne, mogą jednak nie chcieć zatonąć i wymagać specjalnego obciążenia.
Korzenie brązowe i mocno rozgałęzione są najczęściej wybierane. Ich wypustki tworzą rozbudowane struktury, za pomocą których możemy aranżować podwodne królestwo. Popularną odmianą ciemnych korzeni do akwarium są preparowane korzenie sosny bagiennej. Dzięki specjalnej obróbce korzenie takie toną samoczynnie, co nie wymaga stosowania dodatkowych obciążeń.
Korzenie gotowe a przygotowane samodzielnie – bezpieczeństwo i praktyczne porady
Polecamy kupować przede wszystkim korzenie przygotowane przez profesjonalnych akwarystów, aniżeli ich samodzielne przygotowywani. Dlaczego? Korzenie powinny być odpowiednio przygotowane do eksploatacji w akwarium. W innym wypadku, możesz niechcący zaszkodzić środowisku wodnemu i jego mieszkańcom.
Akwaria, w których znajdują się korzenie, muszą być konieczne wyposażone w grzałki oraz filtry. Polecamy szczególnie stosować grzałki z termostatem, który będzie pomocny w utrzymywaniu temperatury na stałej poziomie. Uniemożliwi to osadzanie się glonów na powierzchni korzenia.
Wielu dostawców naturalnego wyposażenia do akwarium sprzedaje korzenie na sztuki bądź na wagę. W tym pierwszym przypadku – masz zazwyczaj możliwość wyboru rozmiaru korzeni. Kupowanie na wagę również ma swoje zalety i jest wybierane przede wszystkim przez właścicieli dużych zbiorników. Wówczas, do jego aranżacji konieczne może być zastosowanie nawet kilku lub więcej osobnych korzeni.